Կուզբասի ածխահանքի պետը կալանավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Կեմերովոյի մարզի կենտրոնական դատարանը Կուզբասի «Լիստվյաժնայա» ածխահանքի պետ Սերգեյ Գերասիմենկոյին երկու ամսով կալանավորելու որոշում է կայացրել` անփութության մեղադրանքով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:
Ածխահանքի պետն իր հերթին հայտարարել է, որ որևէ բողոք չի ստացել հանքափորներից աշխատանքի վտանգավոր պայմանների վերաբերյալ:
Սերգեյ Գերասիմենկոն Կեմերովոյի Բելովո քաղաքում գտնվող այն ածխահանքի պետն է, որտեղ նոյեմբերի 25-ին պայթյուն էր տեղի ունեցել: Պայթյունի հետևանքով զոհվել էր 51 մարդ, այդ թվում՝ 46 հանքափոր և 5 փրկարար: Նախնական տվյալներով՝ պատահարի պատճառը մեթանի պայթյունն է եղել: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ արդյունաբերական անվտանգության կանոնների խախտման փաստով: Կեմերովոյի մարզում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

Задержан начальник участка шахты «Листвяжная» Кузбасса
Центральный суд Кемеровской области РФ постановил задержать Сергея Герасименко, начальника участка шахты «Листвязная» в Кузбассе, на два месяца по обвинению в халатности.
Как сообщает "Арменпресс", об этом сообщил корреспондент ТАСС.
В свою очередь, начальник угольной шахты заявил, что не получал жалоб от горняков на опасные условия труда.
Сергей Герасименко - начальник угольной шахты в городе Белово Кемеровской области, где 25 ноября произошел взрыв. В результате взрыва погиб 51 человек, в том числе 46 горняков и пять спасателей. По предварительным данным, причиной аварии стал взрыв метана. По факту нарушения правил промышленной безопасности возбуждено уголовное дело.