Հայաստանը Կիպրոսի հիմնահարցում շարունակելու է աջակցել այդ երկրին. ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարին
Հայաստանը Կիպրոսի հիմնահարցում շարունակելու է աջակցել այդ երկրին. ՀՀ ԱԺ
նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով  արդյունավետ համագործակցությունը:  Նա մեծապես կարեւորել է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի շուտափույթ մեկնարկը՝ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության հարցերի շուրջ:
«Կողմերն անդրադարձել են Կիպրոսի հիմնահարցին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը միջազգային կազմակերպություններում շարունակելու է աջակցել Կիպրոսին եւ կողմ է բանակցությունների ճանապարհով խնդրի խաղաղ կարգավորմանը` հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձեւերի սկզբունքները: Երկուստեք արձանագրվել է անել առավելագույնը համագործակցությունն ու բարեկամությունն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ: Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է  հայ համայնքի անգնահատելի դերակատարությունը Կիպրոսի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունների լիարժեք օգտագործմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են կիպրական կողմի ներդրումային հնարավորությունները` կարեւորելով Կիպրոսի հետ տնտեսական եւ զբոսաշրջային համագործակցությունը:

Armenia will continue to support Cyprus – President of Armenian parliament meets with Cypriot FM
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The delegation led by President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus Nikos Christodoulides on October 25.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan highly appreciated the effective cooperation between the two countries in bilateral and multilateral formats. He attached great importance to the soon launch of the Cyprus-Armenia-Greece parliamentary cooperation format, especially in the situation created after the 44-day war. In this context, the sides exchanged views on regional security and stability issues.
The sides referred to the Cyprus issue. The President of the National Assembly of Armenia noted that Armenia will continue to support Cyprus in international organizations and is in favor of a peaceful settlement of the issue through negotiations, based on the principles of the UN resolutions. Both sides agreed to do their utmost to further strengthen cooperation and friendship. The Minister of Foreign Affairs of Cyprus emphasized the invaluable role of the Armenian community in the public and political life of Cyprus
The sides also referred to the full use of the opportunities of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the context of the development of Armenia-EU relations.
The interlocutors discussed the investment opportunities of the Cypriot side, emphasizing the importance of economic and tourism cooperation with Cyprus.