Հայաստանը Կիպրոսի հիմնահարցում շարունակելու է աջակցել այդ երկրին. ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարին
Հայաստանը Կիպրոսի հիմնահարցում շարունակելու է աջակցել այդ երկրին. ՀՀ ԱԺ
նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով  արդյունավետ համագործակցությունը:  Նա մեծապես կարեւորել է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի շուտափույթ մեկնարկը՝ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության հարցերի շուրջ:
«Կողմերն անդրադարձել են Կիպրոսի հիմնահարցին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը միջազգային կազմակերպություններում շարունակելու է աջակցել Կիպրոսին եւ կողմ է բանակցությունների ճանապարհով խնդրի խաղաղ կարգավորմանը` հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձեւերի սկզբունքները: Երկուստեք արձանագրվել է անել առավելագույնը համագործակցությունն ու բարեկամությունն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ: Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է  հայ համայնքի անգնահատելի դերակատարությունը Կիպրոսի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունների լիարժեք օգտագործմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են կիպրական կողմի ներդրումային հնարավորությունները` կարեւորելով Կիպրոսի հետ տնտեսական եւ զբոսաշրջային համագործակցությունը:

Спикер НС Армении провел встречу с главой МИД Кипра
Находящаяся с официальным двухдневным визитом на Кипре делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 25 октября провела встречу с министром иностранных дел Кипра Никосом Христодулидисом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, Ален Симонян высоко оценил эффективное сотрудничество двух стран в двустороннем и многостороннем форматах. Он придал большое значение скорейшему запуску формата парламентского сотрудничества Кипр-Армения-Греция, особенно в ситуации, сложившейся после 44-дневной войны. В этом контексте состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности.
Стороны затронули кипрский вопрос. Председатель НС Армении отметил, что Армения и в дальнейшем будет поддерживать Кипр в международных организациях и выступает за мирное урегулирование вопроса путем переговоров на основе принципов резолюций ООН. Двусторонне была достигнута договоренность сделать все возможное для дальнейшего укрепления сотрудничества и дружбы. Министр иностранных дел Кипра особо подчеркнул неоценимую роль армянской общины в общественной и политической жизни Кипра.
Было также затронуто полное использование возможностей Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС в контексте развития отношений Армения-ЕС.
Собеседники обсудили инвестиционные возможности кипрской стороны, подчеркнув важность экономического и туристического сотрудничества с Кипром.