Բազմաթիվ նորարարությունների համար Հայաստանը կարող է դառնալ տուն. ԿԲ նախագահ
ԴԻԼԻՋԱՆ,  23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը համոզված է, որ Հայաստանը կարող է դառնալ տուն՝ բազմաթիվ նորարարությունների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գալստյանը նման տեսակետ հայտնեց Դիլիջանում անցկացվող Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովում:
«Ապագան հիմնված է գիտության և տեխնոլոգիաների վրա: Թվանշային տեխնոլոգիաները սրա կենտրոնում են: Հայաստանն  այն կատարյալ վայրն է, որտեղ փոխակերպմանն ուղղված լուծումները կարող են բացահայտվել և իրականացվել: Տաղանդաշատ մարդկային ռեսուրսներով, բաց մշակույթով, հզորագույն սփյուռքով Հայաստանը կարող է դառնալ տուն բազմաթիվ նորարարությունների համար»,-ասաց Գալստյանն ու հույս հայտնեց, որ մասնակիցները հնարավորություն կունենան բացահայտելու բարձր տեխնոլոգիաների արագ զարգացող ոլորտը ՀՀ-ում:
Գալստյանը շեշտեց՝ ԿԲ-ն չեմպիոն է դարձել ֆինանսական ծառայությունների փոխակերպման գործընթացում: Ֆինանսական ծառայությունների թվային վերափոխումը Կենտրոնական բանկի համար առաջնահերթ է դարձել: ԿԲ նախագահը վստահեցրեց՝ նաև կարողանում են համապատասխան հենքեր ստեղծել թվային տնտեսության զարգացման համար, ակնկալում են համապատասխան մասնակցություն նաև մասնավոր ոլորտի կողմից, խոսքը նաև գլոբալ մակարդակով տաղանդների ներգրավման, նորագույն տեխնոլոգիաների ներգրավման, մարդկային կապիտալի ներառման մասին է:
«Հաջորդ կարևորագույն քայլը վերաբերում է վճարման և հաշվարկային ծառայությունների թվանշավորմանը՝  ծառայությունների որակը բարելավելու համար հիմք ընդունելով նորարարական լուծումները: Դա նոր թվային ֆինանսական ծառայությունների համար կստեղծի նոր էկոհամակարգ»,-ասաց Գալստյանը:
ԿԲ նախագահը հավելեց. «Աշխարհը դառնում է լաբորատորիա  փորձարկումների համար, և այն ազգերը, որոնք բավարար համարձակություն  կունենան այդ փորձն իրականացնելու, կստանան համապատասխան արգասիքը»:

DILIJAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. President of the Central Bank Martin Galstyan is convinced that Armenia could become a home for many innovations.
“The future is based on science and technologies. Digital technologies are in the center of this. Armenia is the perfect place where transformation solutions could be revealed and implemented. With talented human resources, open culture and strong Diaspora, Armenia could become a home for many innovations”, the Central Bank President said in his remarks at the Armenian Summit of Minds in Dilijan, expressing hope that the event participants will have a chance to discover the rapidly developing high-tech sector in Armenia.
Mr. Galstyan stated that the Central Bank has become a champion in the transformation process of financial services. The digital transformation of financial services has become a priority for the Bank, he said. Galstyan assured that they are also able to create respective grounds for the development of digital economy, adding that they are expecting respective participation also by the private sector, the talk concerns attracting talents at a global level, latest technologies and human capital.
“The next important step concerns the digitization of payment and calculating services, based on innovative solutions aimed at improving the quality of services. It will create a new ecosystem for the new digital financial services”, he said, adding: “The world is becoming a laboratory for testing, and those nations who have enough courage to make that test, will get the respective result”.