ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է «Հայաստան-Ինժեներական շաբաթ 2021» միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հոկտեմբերի 21-ին Երեւանում մասնակցել է ճարտարագիտության ոլորտի հայաստանյան ամենամյա «Հայաստան-Ինժեներական շաբաթ 2021» միջոցառմանը, որին մասնակցում էր նաեւ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը:
«Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է այն առաջխաղացումը, որը ոլորտն ունեցել է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Նշել է, որ եթե 2015թ. ոլորտը շուրջ 60 մլրդ դրամ (ՀՆԱ շուրջ 1,2%) շրջանառություն եւ 8 հազար աշխատակից ուներ, ապա 2020թ. շրջանառությունը կազմել է 200 մլրդ դրամ (ՀՆԱ շուրջ 3,2%), աշխատակիցների քանակը՝ շուրջ 19000: 2025թ. նախատեսվում է շրջանառությունը հասցնել 500 մլրդ դրամի, աշխատակիցների թիվը՝ 35 հազարի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ այս ամենը պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության, պետության վարած քաղաքականության արդյունքն է, որը, սակայն, շարունակականության խնդիր ունի եւ այդ ուղղությամբ արդեն իսկ աշխատանքներ են իրականացվում:
«Առաջիկայում Ազգային ժողովի եւ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության համագործակցության շնորհիվ օրենքի նոր նախագծով պետք է հանդես գանք, որը եւ կազդարարի մեր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման հաջորդ փուլերը եւ առաջնահերթությունները»,-ասել է Արշակյանը:
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է նաեւ, որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում պահանջարկ ունեցող մասնագետները հնարավորություն կունենան «Մեկ պատուհանի» միջոցով առցանց դիմել եւ պարզեցված ընթացակարգով ՀՀ-ում ապրելու եւ աշխատելու իրավունք ստանալ:
Նշվել է նաեւ «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի եւ որպես շարունակություն «Արտադրական քաղաք» հիմնելու ծրագրի կարեւորության մասին:

Вице-спикер НС Акоп Аршакян присутствовал на мероприятии «Армения - инженерная неделя 2021»
21 октября вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян присутствовал на ежегодном мероприятии в области машиностроения «Армения - инженерная неделя 2021», проводимом в Ереване, на котором был и министр высокотехнологичной промышленности РА Ваагн Хачатрян.
«Акоп Аршакян представил прогресс, достигнутый сферой за последние несколько лет. Он отметил, что в 2015 году в этой сфере был оборот, составляющий около 60 млрд драмов (около 1,2% ВВП), и в ней работало 8 000 человек. Теперь оборот составляет 200 млрд драмов (около 3,2% ВВП), численность сотрудников - около 19 000 человек. К 2025 г. его планируется довести  до 500 млрд драмов, количество сотрудников до 35 000», - сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА.
Акоп Аршакян подчеркнул, что все это результат партнерства государство-частный сектор, политики, проводимой государством. Однако, есть вопрос преемственности, и работа в этом направлении уже ведется.
«При сотрудничестве между Национальным собранием и Министерством ВТП, мы должны разработать новый законопроект, который определит следующие этапы и приоритеты развития нашей технологической сферы», - сказал Аршакян.
Вице-спикер НС также сообщил, что в результате законодательных изменений востребованные специалисты из-за рубежа смогут подавать заявки в онлайн режиме, на платформе «Одно окно» и получать вид на жительство и право на работу в Республике Армения в упрощенном порядке.
Было отмечено и значение программы «Инженерный городок» и плана создания «Промышленного города» в качестве продолжения.