Մհեր Գրիգորյանը նշեց Հայաստանում գազի գնի շուրջ կայուն իրավիճակ ունենալու հիմնական գործոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար գազի գնի շուրջ բանակցությունները «Գազպրոմ» խմբի հետ անընդհատ պրոցես է, որը չի ընդհատվում և այս պահին էլ ընթանում է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: «Սահմանին գազի գնի և Հայաստանի տարածքում գործող սակագնի հետ կապված մենք կոնսենսուս ունենք, որովհետև մենք 2019 թվականից ծանր բանակցությունների մեջ ենք եղել, և կարծում եմ բավականին խորը քննարկել ենք այդ հարցը և որոշակի իմաստով նաև համաձայնեցրել ենք, բայց մենք գլոբալ իմաստով ի՞նչ խնդիր ունենք «Գազպրոմ» խմբի հետ կապված:  2013 թվականի համաձայնագրի հիման վրա կառուցվել է 5-րդ էներգաբլոկը, որն էլեկտրաէներգիա արտադրող ջերմակայան է: Ջերմակայանը, ցավոք, հիմա չի աշխատում: Բոլոր ներդրումները, որոնք իրականցվում են Հայաստանում «Գազպրոմ» խմբի կողմից, նույն համաձայնագրի ուժով պետք է ունենան տարեկան շուրջ 9 տոկոս եկամտաբերություն: Կայանի կառուցումը լուրջ և խոշոր ներդրում է, բայց այդ ներդրումն այսօր չի գեներացնում այն հասույթը, որը կապահովի այն եկամտաբերությունը, որը նախատեսված է 2013 թվականի համաձայնագրով»,- մանրամասնեց Գրիգորյանը:
Նա հավելեց, որ այդ հարցն օրակարգում է, շարունակվում է քննարկումը, եթե հաջողվի այդ հարցին լուծում տալ, ապա գազի գնի վերաբերյալ կունենանք շատ կայուն իրավիճակ: Փոխվարչապետը հիշեցրեց, որ աշխարհում գազի գինն առնվազն 940 դոլարի է հասել, իսկ Հայաստանի համար 165 դոլար է: «Բայց նույնիսկ առանձին այս մասով խնդիրներ չեն առաջանալու տեսանելի ժամանակահատվածում, եթե մեզ հաջողվի 5-րդ էներգաբլոկի հետ կապված լուծումեր գտնել և աշխատանքի այնպիսի օպտիմալ ռեժիմ գտնել, որը կհամապատասխանի 2013 թվականի համաձայնագրի տրամաբանությանը»,- նշեց փոխվարչապետը:

Мгер Григорян отметил основной фактор стабильности стоимости газа в Армении
Переговоры с «Газпромом» о цене на газ для Армении - это непрерывный процесс, который продолжается до сих пор.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян. «У нас есть консенсус в отношении цены на газ на границе, нынешнего тарифа в Армении. С 2019 года мы ведем сложные переговоры, я думаю, что мы подробно обсудили этот вопрос, и в некотором смысле мы договорились. Но, в чем наша проблема с компанией «Газпром» в глобальном смысле? По договору 2013 года построен 5-й энергоблок - тепловая электростанция, вырабатывающая электроэнергию. К сожалению, сейчас ТЭЦ не работает. Все вложения «Газпрома» в Армению по этому соглашению должны иметь доходность около 9% годовых. Строительство электростанции - серьезная инвестиция, но сегодня эти инвестиции не приносят дохода, который обеспечил бы прибыльность, предусмотренную соглашением 2013 года», - сказал Григорян.
Он добавил, что этот вопрос стоит в повестке, обсуждение продолжается, если удастся решить этот вопрос,  будет очень стабильная ситуация по цене на газ. Вице-премьер напомнил, что цена на газ в мире достигла 940 долларов, а для Армении – это 165 долларов. «Но и по этой части проблем в обозримом будущем не возникнет, если нам удастся найти решения для 5-го энергоблока, найти оптимальный режим работы, который будет соответствовать логике соглашения 2013 года», - сказал вице-премьер.