ՀՀ տնտեսության մեջ 50 մլն ԱՄՆ դոլար կներդրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՆԻՖ-֊ի դուստր ընկերության կողմից կառավարվող «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը 4 մլն ԱՄՆ դոլար կներդնի ՎԶԵԲ և ԵՄ մասնակցությամբ, «Ամբեր Կապիտալ Հայաստան» ընկերության կողմից կառավարվող «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդում» (այսուհետ՝ Ֆոնդ)։
«Վերջինիս հանձնառված կապիտալը այսպիսով կդառնա 50 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղակիորեն ներդրվելու է ՀՀ տնտեսության մեջ։ Նպատակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մասնավոր ընկերությունների բաժնետիրական կապիտալի մեջ ներդրումներ  իրականացնելն է՝ բիզնեսի ընդլայնման նախագծերի իրագործման նպատակով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՆԻՖ-ից:
Ֆոնդում մասնակցություն կունենա նաև Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկը՝ FMO-ն, որի բաժնետոմսերի մեծամասնությունը պատկանում է Նիդերլանդների կառավարությանը։ FMO-ի մասնակցությունը կնպաստի Հայաստանում մասնավոր կապիտալի շուկայի զարգացմանը, որն իր հերթին հասանելի կդարձնի ֆինանսավորումը ՓՄՁ֊ների համար և կօգնի ստեղծել նոր աշխատատեղեր։
«Այսօր Հայաստանում գրեթե բացակայում են բիզնեսի ֆինանսավորման այնպիսի այլընտրանքային գործիքներ, ինչպիսիք են մասնավոր բաժնեմասային ֆոնդերը: Այս ներդրումը ռազմավարական նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով նաև իր հետ բերող եվրոպական մեծ ներդրող՝ FMO-ի հավելյալ ներդրումը։ ԱՆԻՖ֊-ի համար այս ներդրումը հատկապես կարևոր է ոչ միայն ՀՀ տնտեսության, այլև կապիտալի շուկաների զարգացման գծով առաջընթացի ապահովմանը նպաստելու առումով»,- ԱՆԻՖ-ի մասնակցությանն անդրադառնալով՝ նշել է տնօրեն Դավիթ Փափազյանը:
Ամբեր Կապիտալ Հայաստանի կառավարող գործընկեր Անուշ Սիմոնյանն էլ այս առիթով ասել է, որ այս որոշումն արտահայտում է «ԵՄ Հայաստան ՓՄՁ Ֆոնդի» հանդեպ վստահությունը՝  հիմք դնելով Ամբեր Կապիտալի և ԱՆԻՖ-֊ի  միջև երկարաժամկետ և փոխշահավետ գործակցության:

В экономику Армении будет инвестировано $50 млн
Фонд «Предприниматель + государство. Антикризисные инвестиции», управляемый дочерней компанией ANIF, при участии ЕБРР, ЕС в Фонд «Амбер Капитал Армения» (далее именуемый Фонд) инвестирует 4 миллиона долларов.
«Таким образом, капитал фонда составит 50 миллионов долларов, которые будут вложены непосредственно в экономику Армении. Целью является инвестирование в акционерный капитал частных компаний, действующих в Республике Армения, для реализации проектов по расширению бизнеса», - как передает «Арменпресс», сообщили в ANIF.
В  фонде участие примет и Банк развития бизнеса Нидерландов (FMO), большая часть активов которого принадлежит правительству Нидерландов. Участие FMO будет способствовать развитию рынка частного капитала в Армении, что, в свою очередь, предоставит финансирование фонду, поможет созданию новых рабочих мест.
«Сегодня в Армении практически нет альтернативных инструментов финансирования бизнеса, таких как фонды прямых инвестиций. Эта инвестиция имеет стратегическое значение с учетом дополнительных инвестиций крупного европейского инвестора FMO. Для ANIF эти инвестиции особенно важны не только с точки зрения вклада в развитие экономики Армении, но и с точки зрения развития рынка капитала», - сказал Давид Папазян, касаясь участия ANIF.
Ануш Симонян, управляющая  «Амбер Капитал Армения», сказала, что это решение отражает доверие к фонду, закладывая основу для долгосрочного взаимовыгодного партнерства с ANIF.