ՀՀ տնտեսության մեջ 50 մլն ԱՄՆ դոլար կներդրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՆԻՖ-֊ի դուստր ընկերության կողմից կառավարվող «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը 4 մլն ԱՄՆ դոլար կներդնի ՎԶԵԲ և ԵՄ մասնակցությամբ, «Ամբեր Կապիտալ Հայաստան» ընկերության կողմից կառավարվող «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդում» (այսուհետ՝ Ֆոնդ)։
«Վերջինիս հանձնառված կապիտալը այսպիսով կդառնա 50 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղակիորեն ներդրվելու է ՀՀ տնտեսության մեջ։ Նպատակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մասնավոր ընկերությունների բաժնետիրական կապիտալի մեջ ներդրումներ  իրականացնելն է՝ բիզնեսի ընդլայնման նախագծերի իրագործման նպատակով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՆԻՖ-ից:
Ֆոնդում մասնակցություն կունենա նաև Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկը՝ FMO-ն, որի բաժնետոմսերի մեծամասնությունը պատկանում է Նիդերլանդների կառավարությանը։ FMO-ի մասնակցությունը կնպաստի Հայաստանում մասնավոր կապիտալի շուկայի զարգացմանը, որն իր հերթին հասանելի կդարձնի ֆինանսավորումը ՓՄՁ֊ների համար և կօգնի ստեղծել նոր աշխատատեղեր։
«Այսօր Հայաստանում գրեթե բացակայում են բիզնեսի ֆինանսավորման այնպիսի այլընտրանքային գործիքներ, ինչպիսիք են մասնավոր բաժնեմասային ֆոնդերը: Այս ներդրումը ռազմավարական նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով նաև իր հետ բերող եվրոպական մեծ ներդրող՝ FMO-ի հավելյալ ներդրումը։ ԱՆԻՖ֊-ի համար այս ներդրումը հատկապես կարևոր է ոչ միայն ՀՀ տնտեսության, այլև կապիտալի շուկաների զարգացման գծով առաջընթացի ապահովմանը նպաստելու առումով»,- ԱՆԻՖ-ի մասնակցությանն անդրադառնալով՝ նշել է տնօրեն Դավիթ Փափազյանը:
Ամբեր Կապիտալ Հայաստանի կառավարող գործընկեր Անուշ Սիմոնյանն էլ այս առիթով ասել է, որ այս որոշումն արտահայտում է «ԵՄ Հայաստան ՓՄՁ Ֆոնդի» հանդեպ վստահությունը՝  հիմք դնելով Ամբեր Կապիտալի և ԱՆԻՖ-֊ի  միջև երկարաժամկետ և փոխշահավետ գործակցության:

$50 million to be invested into Armenian economy
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The “Entrepreneur + State Anti-Crisis Investments Fund” managed by ANIF’s subsidiary, will invest USD 4 million in the EU-Armenia SME Fund (hereinafter: the Fund) supported by the European Bank for Reconstruction & Development (EBRD) and the European Union and managed by Amber Capital Armenia. The committed capital of the Fund will hence reach the target size of USD 50million, which will be invested directly into the Armenian economy. The goal is to make equity investments in private companies operating in the Republic of Armenia to support business expansion plans.
FMO ,the Dutch entrepreneurial development bank, has also committed USD 7 mln to the Fund. FMO invests in the fund to support building the PE industry in Armenia, which in turn will help to make financing available for SMEs and facilitate the creation of jobs (SDG8).
CEO of ANIF, David Papazian, said: "Today there are almost no alternative business financing tools in Armenia, such as private equity funds. Our subscription is of strategic importance, as it takes place along a subscription by a strategic European investor such as FMO. The investment is especially valuable for ANIF taken into account the contribution to the development of the Armenian economy, as well as its capital markets”.
Managing Partner of Amber Capital Armenia Anush Simonyan said: "We would like to thank ANIF for this investment. We believe it reflects the trust in the EU Armenia SME Fund, and lays foundation for a long-term mutually beneficial partnership between Amber Capital and ANIF."