Պատրիարք Կիրիլը հայտարարել է, որ քաղաքական գործոնը խանգարում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական գործոնի գերիշխումը բարդացնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ըստ ռուսական ՏԱՍՍ-ի, Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը:
«Այսօր մենք ստիպված ենք քննարկել շատ բարդ հարցեր, որոնք թեև կրոնական առաջնորդների օրակարգում են, բայց, այդուհանդերձ, տարբեր չափումներ ունեն, այդ թվում՝ քաղաքական: Դրանց թվում, երբ խոսքը ռազմական հակամարտության հաղթահարման մասին է՝ քաղաքական գործոնն առկա է: Երբեմն, երբ այդ գործոնը շատ է գերիշխում է, բանակցությունները դժվարանում են», - ասել է Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդը:
Պատրիարք Կիրիլի խոսքով՝ նման բարդ խնդիրների քննարկման ժամանակ կրոնական առաջնորդների առավելությունը ընդհանուր հիմքն է:
«Մեր հավատը առ Աստված, արժեքների համակարգը բարոյական է, միմյանց հանդեպ կա վստահություն, և դա, իհարկե, շատ բարենպաստ միջավայր է ստեղծում», - ասել է Կիրիլ Առաջինը:
Մոսկվայում, Համայն Ռուսիո պատրիարքի Կիրիլի և Կովկասի մուսուլմանների վարչության ղեկավար Ալլահշուքյուր Փաշազադեի երկկողմ հանդիպումից բացի, տեղի կունենա նաև պատրիարք Կիրիլի, Փաշազադեի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եռակողմ հանդիպումը, որը նվիրված կլինի Արցախյան հակամարտության կարգավորման թեմային:

Dominance of the political factor complicates negotiations on Nagorno Karabakh conflict settlement - Patriarch Kirill
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. The dominance of the political factor complicates the negotiations on Nagorno Karabakh conflict settlement, ARMENPRESS reports, citing TASS, Patriarch Kirillof Moscow said in a meeting with Azerbaijani religious leader Allahşükür Paşazadə.
“Today we have to discuss very difficult issues, which are on the agenda of religious leaders, but still have different dimensions, including political. Among them, when it comes to overcoming the military conflict, there is a political factor. Sometimes, when that factor is very prevalent, negotiations become difficult’’, Patriarch Kirill said.
According to Patriarch Kirill, the advantage of religious leaders in discussing such complex issues is that they have a common ground.
"Our faith in God and our value system are moral, there is trust in each other, it certainly creates a very favorable environment”, he said.
In addition to the bilateral meeting between Patriarch Kirill and Allahshukur Pashazade, there will also be a trilateral meeting with the participation of Catholicos of All Armenians Karekin II. The meeting will address Nagorno Karabakh conflict settlement.