Դանիել Լոզակովիչն ու Ջանլուկա Մարչիանոն սիրում են հայկական մշակույթը, Հայաստանն ու հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, ջութակահար Դանիել Լոզակովիչը և դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն երաժշտասերին ներկայացրին Պյոտր Չայկովսկու «Ռոմեո և Ջուլիետ» նախերգանք-ֆանտազիան, Կամիլ Սեն-Սանսի Ջութակի թիվ 3 կոնցերտը և «Մահվան պարը»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կատարումներն ընդունվեցին մեծ ոգևորությամբ ու բուռն ծափողջույններով։ Երաժշտասերը ծանոթ է երիտասարդ սերնդի տաղանդաշատ ջութակահար Դանիել Լոզակովիչի կատարողական վարպետությանը: Նա երկրորդ անգամ է Հայաստանում։ Երիտասարդ ջութակահարը ելույթներ է ունենում այնպիսի նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են Բոստոնի սիմֆոնիկ, Ֆրանսիայի ազգային, Ֆրանսիական ռադիոյի ֆիլհարմոնիկ, Գյուլբենկյանի անվան, Տորոնտոյի սիմֆոնիկ նվագախմբերը և այլն:
15-ամյակը լրանալուց հետո նա բացառիկ պայմանագիր է կնքել «Deutsche Grammophon»-ի հետ 2016 թվականին՝ դառնալով «Deutsche Grammophon»-ի արվեստագետների համայնքի ամենաերիտասարդ անդամը: Դանիել Լոզակովիչը նշում է, որ սիրում է հայկական մշակույթը, Հայաստանն ու հայերին։ Նա բարձր է գնահատում «Արմենիա» միջազգային փառատոնի կազմակերպվածությունը, ընդգծում է, որ նման մասշտաբի, համերգների նման խտություն ունեցող երաժշտական միջոցառում կազմակերպելը բավականին բարդ է։ «Այն, ինչն անհրաժեշտ է երաժիշտներին լավագույնս ներկայանալու համար, արված է փառատոնի շրջանակում»,- գնահատում է ջութակահարը։
Մեծ ընդունելության արժանացավ նաև իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, ում արվեստին Հայաստանում քաջ ծանոթ են, և ամեն անգամ մեծ սիրով է ընդունվում նրա բեմելը։ Մաեստրո Մարչիանոն նշում է, որ միշտ հաճելի է բեմ բարձրանալ Հայաստանում, հանդիպել հայ ունկնդրի հետ։ Ըստ նրա՝ Երևանում հանդիսատեսը ջերմ է, որից միշտ դրական ազդակներ ու էներգիա է ստանում։
Դիրիժոր Մարչիանոն նույնպես շեշտում է կազմակերպիչների՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի (EUFSC) մեծ ջանքերը «Արմենիա» միջազգային փառատոնը կյանքի կոչելու գործում։ Ըստ նրա՝ վերջիններս հսկայական աշխատանք են կատարել՝ երաժշտական այս միջոցառման շնորհիվ ներկայացնելով բարձրակարգ երաժշտություն, բազմազան համերգային ծրագրեր և աշխարհում մեծ հեղինակություն վայելող երաժիշտների։
«Արմենիա» միջազգային փառատոնի կազմակերպմանն աջակցում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։ Մինչև հոկտեմբերի 29-ը փառատոնը երաժշտասերներին հրավիրում է ունկնդրելու սիմֆոնիկ և կամերային համերգներ՝ մեծանուն երաժիշտների մասնակցությամբ։

Даниэль Лозакович и Джанлука Марчиано любят армянскую культуру, Армению и армян
На Международном музыкальном фестивале, проходяшем в Армении, Государственный симфонический оркестр Армении, скрипач Даниэль Лозакович и дирижер Джанлука Марчиано представили Увертюру-фантазию Петра Чайковского «Ромео-Джульетта», 3-й Концерт для скрипки и «Пляску смерти» Камиля Сен-Санса.
Как сообщает «Арменпресс», выступление было встречено тепло, с громкими аплодисментами. Меломанам знакомо исполнение талантливого молодого скрипача Даниэля Лозаковича. Он  в Армении уже второй раз. Даниэль Лозакович выступал с такими оркестрами, как Бостонский симфонический оркестр, Национальный оркестр Франции, Оркестр Французского радио, Оркестр Гюльбенкяна, Симфонический оркестр Торонто и со многими другими.
В 15 лет в 2016 году он подписал эксклюзивный контракт с кампанией «Deutsche Grammophon», став самым молодым ее членом.  Даниэль Лозакович отмечает, что он любит армянскую культуру, Армению и армян. Он высоко оценивает организацию Международного фестиваля «Армения», подчеркивает, что организовать музыкальное мероприятие такого масштаба, такой плотности графика концертов достаточно сложно. «В рамках фестиваля делается все, что нужно музыкантам, чтобы показать себя», - сказал скрипач.
Итальянский дирижер Джанлука Марчиано, искусство которого хорошо известно в Армении, также был принят очень тепло. Маэстро Марчиано отмечает, что в Армении всегда приятно выходить на сцену, встречаться с армянским зрителем. По его словам, публика в Ереване теплая, от нее всегда исходят положительные заряды и энергия.
Дирижер Джанлука Марчиано также подчеркнул огромные усилия организаторов, Государственного симфонического оркестра Армении и Европейского фонда содействия культуры (EUFSC), приложенные для проведения фестиваля в Армении. По его словам, они проделали огромную работу, представив качественную музыку, различные концертные программы, музыкантов, пользующихся большим авторитетом,  благодаря и этому музыкальному событию.
Организации Международного фестиваля «Армения» содействует Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Фестиваль будет действовать до 29 октября. Меломанов приглашают послушать камерные и симфонические произведения в исполнении великих музыкантов.