Արմեն Սարգսյանն ու Սերջո Մատարելլան անդրադարձել են ՀՀ-ի և Իտալիայի միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններին
Արմեն Սարգսյանն ու  Սերջո Մատարելլան անդրադարձել են ՀՀ-ի և Իտալիայի միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններին
ՀՌՈՄ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու փոխադարձ պատրաստակամություն են հայտնել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»- - ի թղթակիցը Հռոմից, այս մասին նշեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլայի հետ մամուլի համար արված հայտարարության ժամանակ։
«Նախագահ Մատարելլայի հետ քիչ առաջ ունեցանք շատ բովանդակալից և արդյունավետ բանակցություններ, որոնք հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակի ակնառու արտահայտությունն են։ Ընդգծեցինք երկու պետությունների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու փոխադարձ պատրաստակամություն»,- հայտարարեց ՀՀ նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ երկու նախագահներն անդրադարձան են կատարել նաև Հայաստանի և Իտալիայի միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններին:
«Կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պայմաններում 2020թ․ Հայաստանի և Իտալիայի միջև առևտրաշրջանառությունն, իհարկե ընկավ, բայց 2021թվականին սկսեց բարձրանալ, վերականգնվեց։ Վստահ եմ, որ այն շատ արագ ու ավելի բարձր մակարդակ է ունենալու, քան նախորդ տարիներին»:
Նախագահները կարևորեցին նաև համագործակցության զարգացումը ժամանակակից արդյունաբերության, այսինքն՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բիոտեխնոլոգիաների, բիոկենսաբանության, արհեստական բանականության ոլորտներում, ժամանակակից ոլորտներում, որոնք կապված են սննդի անվտանգության հետ, ժամանակակից` 21-րդ դարին համապատասխան կապի համակարգերի հետ:
Քննարկեցին անհրաժեշտ փոփոխությունները, որոնց արդյունքում ներդրում կարող է բերվել՝ աջակցելու կլիմայական վտանգավոր փոփոխությունների ընթացքը կանխելուն։
«Անդրադարձանք նաև գիտատեխնիկական ու տեխնոլոգիական ոլորտների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին: Մեծարգո նախագահին ներկայացրեցի նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում իտալական ընկերությունների հետ համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորություններն ու ուղղությունները»,- համատեղ հայտարարության ժամանակ նշեց Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհակալությունն հայտնեց Իտալիայի նախագահին բարեկամության հրավերի և փայլուն ընդունելության համար։

Президенты Армении и Италии обсудили двусторонние торгово-экономические отношения
Президенты Армении и Италии выразили обоюдную готовность к развитию двусторонних отношений. Как сообщает корр. Арменпресс из Рима, об этом заявил президент Армении Армен Саркисян на совместной пресс-конференции с президентом Италии Серджо Маттареллой.
«Мы провели очень содержательные и эффективные переговоры с президентом Маттареллой, и это является очевидным свидетельством высокого уровня армяно-итальянских отношений. Мы подчеркнули высокий уровень существующего политического диалога между двумя странами, взаимную готовность развивать двусторонние отношения», - сказал президент Армении.
Армен Саркисян подчеркнул, что президенты двух стран коснулись также торгово-экономических отношений между Арменией и Италией.
«В условиях ограничений из-за эпидемии коронавируса в 2020 году, конечно, товарооборот между Арменией и Италией упал, но в 2021 году он начал расти и восстанавливаться. Я уверен, что этот рост будет намного быстрым и на более высоком уровне, чем в предыдущие годы», - подчеркнул Саркисян.
Президенты подчеркнули важность развития сотрудничества в сфере современной индустрии, то есть в области информационных технологий, биотехнологий, биологии, искусственного интеллекта, современных областях, связанных с безопасностью пищевых продуктов, и современных систем связи.
Были обсуждены необходимые изменения, в результате которых можно привлечь инвестиции, чтобы помочь предотвратить процесс опасных климатических изменений.
«Мы также затронули возможности сотрудничества в развитии научно-технической и технологической сфер. Я представил уважаемому президенту возможности и направления реализации совместных проектов с итальянскими компаниями в рамках президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow)», - сказал Армен Саркисян.
Президент Республики Армения еще раз поблагодарил президента Италии за приглашение и блестящий прием.