Ռուստամ Բադասյանն ու ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանը քննարկել են հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտում գործակցության հեռանկարները
Ռուստամ Բադասյանն ու ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանը քննարկել են հարկային և
մաքսային վարչարարության ոլորտում գործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին: Հանդիպմանը քննարկվել են հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտում Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցության հարցերը:
«Հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտներում երկու երկրների միջև առկա իրավապայմանագրային բազան հնարավորություն է տալիս փոխգործակցություն ծավալել ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից, հանդիպման ընթացքում նշել է Բադասյանը:
ՊԵԿ նախագահը բարձր է գնահատել ՏՀԶԿ և ՄԶԾ համատեղ նախաձեռնությամբ իրականացվող «Հարկային տեսուչներ առանց սահմանների» ծրագրի իրականացումը և դրա շրջանակում Իտալիայի հարկային ծառայության և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի միջև ձևավորված համագործակցային միջավայրը: Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռել հայկական կողմին փոխանցել հարկային ստուգմանը վերաբերող գիտելիքներ և հմտություններ:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել  գործուն քայլեր իրականացնել՝ ուղղված երկու երկրների հարկային և մաքսային մարմինների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնմանը:

Председатель Комитета государственных доходов Армении и посол Италии в Армении обсудили перспективы сотрудничества
Председатель Комитета государственных доходов Армении и посол Италии в Армении
обсудили перспективы сотрудничества
Рустам Бадасян принял чрезвычайного и полномочного посла Итальянской Республики в Республике Армения Альфонсо Ди Риццо. На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Арменией и Италией в области налогового и таможенного администрирования.
«Существующая правовая база между двумя странами в сфере налогового и таможенного администрирования позволяет сотрудничать как на двустороннем уровне, так и в рамках других международных организаций», - представил Рустам Бадасян «Арменпресс».
Председатель Комитета государственных доходов высоко оценил программу «Налоговые инспекторы без границ», реализуемую по совместной инициативе в рамках сотрудничества между налоговой службой Италии и Комитетом государственных доходов РА. Программа предоставила возможность передавать армянской стороне знания и навыки, связанные с налоговой проверкой.
Стороны выразили готовность продолжать активные шаги по дальнейшему расширению сотрудничества между налоговыми и таможенными органами обеих стран.