ԱՀԿ-ն կվերսկսի կորոնավիրուսի ծագման հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) պլանավորում Է վերսկսել վիրուսի ծագման հետաքննությունը, որը դարձել Է COVID-19-ի համավարակի պատճառ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Wall Street Journal թերթը:
Ինչպես նշել են նրա ներկայացուցիչները, այդ խնդիրը լուծելու համար այնքան Էլ շատ ժամանակ չի մնացել: ԱՀԿ-ն 20 մարդուց բաղկացած թիմ կհավաքի, որի մեջ կմտնեն բիոպաշտպանության եւ լաբորատոր անվտանգության մասնագետներ, ինչպես նաեւ կենդանիների հիվանդությունների գծով փորձագետներ:
Գիտնականների նախորդ միջազգային խումբը ՉԺՀ-ում աշխատել Է հունվար ամսից մինչեւ փետրվար: Նրանք այցելել են Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտ, այդ թվում՝ SSL-4 լաբորատորիա, որի հետ կապված են եղել վիրուսի արտահոսի մասին լուրերը, հիվանդանոց, ծովամթերքի «Հուանան» շուկա, ինչպես նաեւ Հիվանդությունների վերահսկման ու կանխարգելման կենտրոն:
Ամփոփիչ զեկույցի համաձայն, SARS-CoV-2-ը, ամենայն հավանականությամբ, չղջիկներից մարդուն Է փոխանցվել այլ կենդանիների միջոցով. նման պաթոգեններ են հայտնաբերել նաեւ պանգոլինների մոտ, ինչը խոսում Է միջտեսակային փոխանցման մասին: Սակայն ԱՀԿ-ի ղեկավար Թեդոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը լաբորատոր արտահոսի վարկածի հետագա հետաքննման կոչ Է արել, քանի որ մասնագետները չեն գտել վիրուսի աղբյուրը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ возобновит расследование происхождения коронавируса
Всемирная организация здравоохранения планирует возобновить расследование о происхождении вируса, ставшего причиной пандемии COVID-19. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Wall Street Journal.
Как отметили ее представители, для решения этой задачи осталось на так много времени. ВОЗ соберет команду из 20 человек, куда войдут специалисты по биозащите и лабораторной безопасности, а также эксперты по заболеваниям у животных.
Предыдущая международная группа ученых работала в КНР с января по февраль. Они посетили Уханьский институт вирусологии, в том числе лабораторию BSL-4, с которой были связаны слухи об утечке вируса, больницу, рынок морепродуктов "Хуанань", а также Центр по контролю и профилактике заболеваний.
Согласно итоговому докладу, SARS-CoV-2, вероятнее всего, передался человеку от летучих мышей через другое животное: похожие патогены обнаружили и у панголинов, что говорит о межвидовой передаче. Однако глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус призвал к дальнейшему расследованию версии о лабораторной утечке, так как специалисты не нашли источник вируса.