Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Արցախում և ՀՀ-ում զոհվել է 3781 զինծառայող և քաղաքացիական անձ. ՔԿ
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Արցախում և ՀՀ-ում
զոհվել է 3781 զինծառայող և քաղաքացիական անձ. ՔԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու,  մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհվել է 3781 զինծառայող և քաղաքացիական անձինք։ 27.09.2021թ. դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձ գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:

В развязанной Азербайджаном войне в Арцахе и Армении погибли 3781 военнослужащих и гражданских лиц
В Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета Республики Армения продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам развязывания и ведения военно-политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны против Республики Арцах. Также использования в ходе военных действий наемников, применения запрещенных методов и средств ведения войны, не разграничения гражданских лиц от военнослужащих, и превращения гражданского населения в мишень систематизированных, преднамеренных и целенаправленных атак, в частности, превращения гражданского населения и гражданских объектов, находящихся в глубоком тылу, в объекты выборочного нападения и обстрела, совершения действий, считающихся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права. Как передает «Арменпресс», Управление информации и по связям с общественностью Следственного комитета сообщает, что в рамках уголовного дела выяснено, что в результате агрессивной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27.09.2021 г.,  в Арцахе и в Республике Армения были убиты 3 781  военнослужащих и мирных жителей. На сегодняшний день местонахождение 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц неизвестно.
На сегодняшний день Азербайджан Республике Армения передал всего 108 плененных военнослужащих и гражданских лиц.