Նիգերիայի նորանշանակ դեսպանը իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղևոնդյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է Հայաստանում համատեղության կարգով Նիգերիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ դեսպան (նստավայրը՝ Թեհրան) Յակուբո Սանտուրակի Սուլեյմանին (Yakubo Santuraki Suleiman)` հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, շնորհավորելով դեսպանին՝ Արմեն Ղևոնդյանը նրան հաջողություն է մաղթել իր առաքելության մեջ և հույս հայտնել, որ դեսպանն իր նպաստը կբերի երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Նիգերիայի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարի տեղակալին, նշեց, որ իր գործունեության ընթացքում փորձելու է նոր լիցք հաղորդել Հայաստանի և Նիգերիայի միջև համագործակցությանը։
Կողմերը կարևորեցին համատեղ քայլերի մշակումը, որոնք կարող են խթանել երկկողմ փոխգործակցությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպանի խնդրանքով ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները՝ կարևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը։ Երկուստեք ընդգծվել է հակամարտությունների խաղաղ ճանապարհով լուծման կարևորությունը։

Новоназначенный посол Нигерии вручил копии верительных грамот замглаве МИД Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Армен Гевондян принял новоназначенного посла Федеративной Республики Нигерия в Армении Якубо Сантураки Сулеймана по случаю вручения копий верительных грамот (резиденция в Тегеране).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, поздравив посла, Армен Гевондян пожелал ему успехов в его миссии и выразил надежду, что посол внесет свой вклад в развитие отношений между двумя странами.
Посол Нигерии, поблагодарив замминистра, отметил, что в ходе своей деятельности он постарается придать новый импульс сотрудничеству между Нигерией и Арменией.
Стороны подчеркнули важность совместных шагов, которые могут способствовать развитию двустороннего сотрудничества в сферах информационных технологий, образования, сельского хозяйства и др.
По просьбе посла замминистра иностранных дел представил подходы армянской стороны к урегулированию нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув необходимость возобновления мирного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Стороны подчеркнули необходимость мирного урегулирования конфликтов.