Վրաստանի վարչապետը հանդիպում Է անցկացրել Ավստրիայի, Թուրքիայի եւ Մոլդովայի ղեկավարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, որը պաշտոնական այցով գտնվում Է ԱՄՆ-ում, մի շարք հանդիպումներ Է անցկացրել տարբեր երկրների ղեկավարների հետ, ինչպես նաեւ մասնակցել զուգահեռ անցկացվող միջոցառումներին, որոնք տեղի են ունենում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հաղորդում Է կառավարության վարչակազմի մամուլի ծառայությունը, Նյու Յորքում տեղի ունեցող Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ղարիբաշվիլին հանդիպում Է ունեցել Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցի հետ: Հանդիպմանը նշվել Է, որ 2022 թվականին լրանում Է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 տարին, եւ ողջունել են, որ պետությունների հարաբերությունները ակտիվորեն զարգանում են ինչպես երկկողմ, այնպես Էլ բազմակողմ ձեւաչափով: Վրաստանի կառավարության ղեկավարն Ավստրիայի կանցլերին նաեւ շնորհակալություն Է հայտնել աջակցության համար եւ նրան հրավիրել Է Վրաստան:
Հանդիպման ավարտից հետո Վրաստանի վարչապետը մասնակցել Է Աֆղանստանի թեմայով բարձր մակարդակի երկխոսությանը, որը կազմակերպվել Էր Ավստրիայի վարչապետի կողմից: ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի շրջանակներում Վրաստանի վարչապետը նաեւ հանդիպում Է ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Հանդիպումն անցկացվել Է ինչպես դեմ առ դեմ, այնպես Էլ ընդլայնված ձեւաչափով: Խոսք Է գնացել տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին: Ղարիբաշվիլին ընդգծել Է նախագահ Էրդողանի առանձնահատուկ ջանքերը երկու երկրների միջեւ ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը նաեւ ուշադրություն Է դարձվել Վրաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան եռակողմ համագործակցության հարցին, որի շրջանակներում կողմերը քննարկում են հարցերի լայն շրջանակ: Նաեւ Վրաստանի վարչապետը Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ միասին մասնակցել Է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը: Հանդիպումն անցկացվել Է աշխատանքային ճաշի ձեւաչափով: Վրացական պատվիրակությունը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, Նյու Յորք Է ուղեւորվել երկուշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին: Այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 24-ին պլանավորվել Է վրացական պետության ղեկավարի ելույթը Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Премьер Грузии провел встречи с лидерами Австрии, Турции и Молдовы
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, который находится с официальным визитом в США, провел ряд встреч с лидерами разных стран, а также принял участие в параллельных мероприятиях, которые проводятся в рамках 76-й сессии ГА ООН.
Как сообщает пресс-служба администрации правительства, в рамках Генеральной Ассамблеи в Нью-Йорке, Гарибашвили встретился с канцлером Австрии Себастьяном Курцем.
На встрече было отмечено, что в 2022 году исполняется 30 лет с момента установления дипломатических отношений между двумя странами, и поприветствовали, что отношения государств активно развиваются как в двухстороннем, так и в многостороннем формате,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Особенное внимание было заострено на важной роли Грузии в эвакуации людей из Афганистана. Премьер отметил, что Тбилисский международный аэропорт стал транзитным хабом в процессе вывода коалиционных сил из Афганистана и принял более 250 рейсов.
Глава грузинского правительства также поблагодарил канцлера Австрии за поддержку и пригласил его в Грузию.
После завершения встречи премьер-министр Грузии принял участие в диалоге высокого уровня на тему Афганистана, который был организован премьер-министром Австрии.
В рамках ГА ООН премьер-министр Грузии также встретился с президентом Турции Реджеп Тайип Эрдоганом. Встреча прошла как тет-а-тет, так и в расширенном формате. Речь шла о событиях в регионе.
Гарибашвили подчеркнул особые усилия президента Эрдогана по дальнейшему углублению стратегического партнерства между двумя странами.
На встрече внимание также было уделено вопросу трехстороннего сотрудничества Грузия-Турция-Азербайджан, в рамках которого стороны рассматривают широкий спектр вопросов.
Также премьер-министр Грузии вместе с президентом Молдовы Майей Санду принял участие в мероприятии, организованном президентом Польши Анджеем Дуда. Встреча прошла в формате рабочего обеда.
Грузинская делегация во главе с премьер-министром направилась в Нью-Йорк в понедельник. В рамках визита 24 сентября запланировано выступление главы грузинского правительства на сессии Генассамблеи.