Ռուսաստանը ցավում է, որ Թուրքիան չի ճանաչել Ղրիմում Պետդումայի ընտրությունների արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից Ղրիմում Պետդումայի ընտրությունների արդյունքները չճանաչելու հանգամանքին։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Լրագրողների հետ զրույցում Պեսկովը նշել է, որ  Կրեմլը ցավում է, որ Թուրքիան չի ճանաչել Ղրիմում Պետդումայի ընտրությունների արդյունքները և հույս ունի, որ թերակղզու նկատմամբ Թուրքիայի Հանրապետության դիրքորոշումը կփոխվի։
«Մենք չենք ընդունում նման հայտարարությունները և այդ մասին բացահայտ խոսում ենք մեր թուրք գործընկերների հետ։ Ղրիմի թեման այն թեման է, որի  շուրջ մեր դիրքորոշումները տրամագծորեն տարբերվում են։ Մենք ափսոսում ենք Թուրքիայի նման  դիրքորոշման համար, սակայն մենք հույս ունենք, որ ժամանակի ընթացքում Թուրքիան  քաղաքական կամք կցուցաբերի և տուրք տալով ճշմարտությանն ու իրերի իրական իրավիճակին կփոխի այս դիրքորոշումը»,- նշել է պեսկովը։
Կրեմլի խոսնակը հավելել է նաև, որ չնայած էական հարցերի առկայությանը, որոնց շուրջ տարաձայնություններ կան, չպետք է դրանք խոչընդոտ հանդիսանան մի շարք տարածաշրջանային հարցերի շուրջ երկկողմ հարաբերությունների և փոխգործակցության ողջ շրջանակի զարգացման համար:

Россия сожалеет, что Турция не признала итоги выборов в Госдуму, прошедших в Крыму
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков обратился к факту непризнания Турцией результаты выборов в Госдуму, прошедших в Крыму.
«Арменпресс» сообщает об этом со ссылкой на ТАСС.
Выступая перед журналистами, Песков сказал, что Кремль сожалеет о том, что Турция не признала результаты выборов в Госдуму в Крыму, и надеется, что позиция Турецкой Республики в отношении полуострова изменится.
«Мы не принимаем такие заявления, мы открыто говорим об этом с нашими турецкими партнерами. Тема Крыма - это тема, по которой наши позиции радикально расходятся. Мы сожалеем о такой позиции Турции, но надеемся, что со временем Турция проявит политическую волю, отдав дань истине, и реальная ситуация изменит эту позицию», - сказал Песков.
Представитель Кремля добавил, что, несмотря на наличие существенных вопросов, по которым существуют разногласия, они не должны быть препятствием для развития двусторонних отношений и сотрудничества по ряду региональных вопросов.