Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման արդյունքում 2 տարում ՀՀ ՀՆԱ-ն կաճի 30 տոկոսով. Վահան Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի կարծիքով՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը 2 տարում Հայաստանին կտա ՀՆԱ-ի 30 տոկոս աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այս մասին ասաց «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. հեռանկարային նախագծեր» միջոցառման շրջանակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Հաշվարկված է, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը 2 տարում Հայաստանին կտա ՀՆԱ-ի աճ՝ 30 տոկոս»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ դա փաստում են նաև Համաշխարհային բանկի և Ասիական զարգացման բանկի հետազոտությունները:
Քերոբյանը պարզաբանեց՝ աճը տեղի կունենա, եթե ապաշրջափակվեն հաղորդակցության բոլոր ուղիները՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև:
Անդրադառնալով միջոցառմանը՝ նա նշեց, որ թեև հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ֆորումի թեման չէր, բայց բոլորը լավ հասկանում են, որ այն էապես կբարելավի հնարավորությունները և մրցունակ կդարձնի նախաձեռնությունները:

В результате деблокирования коммуникаций за 2 года ВВП РА вырастет на 30%. Ваан Керобян
По словам министра экономики РА Вагана Керобяна, разблокирование коммуникаций  в регионе даст Армении 30% -ный рост ВВП за 2 года.
Как  передает Арменпресс, министр сказал об этом в беседе с журналистами в ходе дискуссии на тему «Армяно-российское экономическое сотрудничество. Перспективные проекты» в рамках Armenian  Business Forum-2021 в Ереване.
«Рассчитано, что разблокировка коммуникаций через 2 года даст Армении 30% роста ВВП», - сказал министр, добавив, что это подтверждается исследованиями Всемирного банка и Азиатского банка развития.
Керобян пояснил, что рост произойдет, если будут разблокированы все коммуникации между Арменией, Азербайджаном и Турцией.
Комментируя  мероприятие, он отметил, что разблокировка коммуникаций не была основной  темой форума, но все понимают, что это значительно улучшит возможности и сделает все инициативы конкурентоспособными.