Հայաստանը հուսով է, որ այս տարի կհաջողվի սահմանին պահպանել գազի նույն գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հուսով է, որ այս տարի կհաջողվի սահմանին պահպանել գազի նույն գինը, մոտակա ժամանակահատվածում անսպասելի բան չի կանխատեսում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան»-ից Արմեն Գևորգյանի հարցին:
Գևորգյանը նկատեց՝ միջազգային շուկայում գազի գինը բարձրացել է, Եվրոպայում աննախադեպ գներ են գրանցվում: Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք կա՞ որոշակիություն 2022 թվականի համար Հայաստան մատակարարվող գազի սակագնի վերաբերյալ:
«Ըստ էության բանակցությունները Գազպրոմ խմբի հետ պերմանենտ բնույթ են կրում: Մենք ամեն տարի անդրադառնում ենք այդ հարցին, փորձում ենք խոսել առնվազն գնի պահպանման մասին, այլ ոչ ավելացման՝ չնայած, որ Գազպրոմ խմբի կողմից կա պնդում, որ 2013 թվականի համաձայնագրի շրջանակներում եկամտաբերության չափը, որը պայմանավորված է եղել համաձայնագրով, իրենց չի բավարարում: Բայց դա աշխատանքային պրոցես է»,-ասաց Գրիգորյանն ու հավելեց, որ հենց հիմա ընթանում է բանակցությունների գործընթաց:
Նա հույս հայտնեց, որ գազի գնի հետ կապված մոտակա ժամանակահատվածում որևէ անսպասելի բան տեղի չի ունենա: Փոխվարչապետը հիշեցրեց աշխարհում ընթացող փոփոխություններին մասին՝ նշելով, որ չի կարող խոսել 2-3 տարվա կտրվածքով: «Այս տարի հուսով ենք, որ կհաջողվի սահմանին պահպանել նույն գինը»,-ասաց փոխվարչապետը:

Armenia hopes it will be possible to preserve gas tariff on the border this year
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Armenia hopes that this year it will be possible to preserve the gas tariff on the border. No surprises are expected for the near future, ARMENPRESS reports Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said during Cabinet-Parliament question & answer session.
MP Armen Gevorgyan noted that international gas prices have increased, unprecedented high prices are observed in Europe. He asked if there are any details for the gas tariff to be delivered to Armenia in 2022.
‘’In fact, negotiations with Gazprom Group are of permanent nature.  We return to that issue each year, trying to speak for at least preserving the tariff, despite the claims by the Gazprom Group that they are not satisfied with the income provided by the agreement of 2013 But that’s a working process’’, Grigoryan said, adding that at the moment negotiations are in process.
He hoped that nothing unexpected will take place over gas tariff in the near future. The Deputy PM reminded about the changes in the world, noting that it’s impossible to speak about 2-3 years. ‘’We hope that this year we will be able to preserve the tariff on the border’’, he said.