Հայաստանը հուսով է, որ այս տարի կհաջողվի սահմանին պահպանել գազի նույն գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հուսով է, որ այս տարի կհաջողվի սահմանին պահպանել գազի նույն գինը, մոտակա ժամանակահատվածում անսպասելի բան չի կանխատեսում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան»-ից Արմեն Գևորգյանի հարցին:
Գևորգյանը նկատեց՝ միջազգային շուկայում գազի գինը բարձրացել է, Եվրոպայում աննախադեպ գներ են գրանցվում: Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք կա՞ որոշակիություն 2022 թվականի համար Հայաստան մատակարարվող գազի սակագնի վերաբերյալ:
«Ըստ էության բանակցությունները Գազպրոմ խմբի հետ պերմանենտ բնույթ են կրում: Մենք ամեն տարի անդրադառնում ենք այդ հարցին, փորձում ենք խոսել առնվազն գնի պահպանման մասին, այլ ոչ ավելացման՝ չնայած, որ Գազպրոմ խմբի կողմից կա պնդում, որ 2013 թվականի համաձայնագրի շրջանակներում եկամտաբերության չափը, որը պայմանավորված է եղել համաձայնագրով, իրենց չի բավարարում: Բայց դա աշխատանքային պրոցես է»,-ասաց Գրիգորյանն ու հավելեց, որ հենց հիմա ընթանում է բանակցությունների գործընթաց:
Նա հույս հայտնեց, որ գազի գնի հետ կապված մոտակա ժամանակահատվածում որևէ անսպասելի բան տեղի չի ունենա: Փոխվարչապետը հիշեցրեց աշխարհում ընթացող փոփոխություններին մասին՝ նշելով, որ չի կարող խոսել 2-3 տարվա կտրվածքով: «Այս տարի հուսով ենք, որ կհաջողվի սահմանին պահպանել նույն գինը»,-ասաց փոխվարչապետը:

Армения надеется сохранить текущую цену на газ на границе в этом году
Армения надеется сохранить текущую цену на газ на границе в этом году и не прогнозирует ничего неожиданного в ближайшем будущем. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата Армена Геворгяна.
Геворгян отметил, что цена на газ на международном рынке выросла, в Европе зарегистрированы беспрецедентные цены. Он поинтересовался, будет ли принято решение по тарифам на газ для Армении в 2022 году.
«По сути, переговоры с “Газпромом” носят перманентный характер. Мы каждый год затрагиваем этот вопрос, по крайней мере, пытаемся говорить о сохранении цены, а не о ее повышении, хотя “Газпром” заявляет, что их не устраивает ставка доходности по соглашению 2013 года. Но это рабочий процесс», - сказал Григорян, добавив, что сейчас идет переговорный процесс.
Он выразил надежду, что в ближайшее время не произойдет ничего неожиданного в отношении цены на газ. Вице-премьер напомнил об изменениях, происходящих в мире, отметив, что не может говорить о прогнозах на 2-3 года. «Мы надеемся, что в этом году мы сможем сохранить ту же цену на границе», - сказал вице-премьер.