Մարտակերտի բնակարաններից մեկում հայտնաբերված ադրբեջանցի զինծառայողը ձերբակալվել է. Արցախի դատախազություն
Մարտակերտի բնակարաններից մեկում  հայտնաբերված  ադրբեջանցի  զինծառայողը
ձերբակալվել է. Արցախի դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա, նաև քաղաքացիների աչալրջության շնորհիվ, սույն թվականի օգոստոսի 25-ին ԱՀ Մարտակերտ քաղաքի Տերյան փողոցի մի բնակարանում հայտնաբերվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՀ-ի դատախազությունից՝ մեկտեղ տեղեկացնելով, որ նույն օրը Բաբաևը բերման է ենթարկվել Արցախի ազգային անվտանգության ծառայություն:
Հարուցվել է քրեական գործ առերևույթ ԱՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, հիշյալ բնակարանի անչափահաս բնակիչներին սպանության սպառնալիք տալու և լրտեսության հատկանիշներով նախատեսված հանցավոր դեպքերի կապակցությամբ։
Ջ․Բաբաևը ձերբակալվել է, կատարվում է հետաքննություն։ Սույն դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ առաջիկայում կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։
«Միաժամանակ, հարկ ենք համարում արձագանքել սույն դեպքի շուրջ երեկվանից սկսված հրապարակումներին։ ԱՀ դատախազությունն անընդունելի է համարում Արցախի Հանրապետության ներքին ու արտաքին անվտանգությանն ու ռազմական ոլորտին վերաբերող տեղեկությունների տարածման, հրապարակման, համացանցային տիրույթ ներբեռնելու և ինքնագործունեության նմանատիպ այլ դրսևորումները։ Դրանք հաճախ կարող են առաջացնել անդառնալի հետևանքներ, խոչընդոտել այլ հանցագործությունների արագ կանխման, խափանման և դեպքի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման գործին, առաջացնել չհիմնավորված խուճապ կամ անվերահսկելի ու անկառավարելի վիճակ՝ իր բոլոր բացասական հետևանքներով, որոնք, կարծում ենք, հասկանալի ու կռահելի են։ Նման դրսևորումները զուգորդվում են նաև մարդկանց անձնական կյանքի վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակմամբ, տուժողի բնակարանի, ինքնության կամ անձնական այլ տվյալների բացահայտմամբ, որը ևս ենթակա է բացառման:
Երբ իրավապահ մարմինները քննարկում են հակառակորդի կողմից հնարավոր դիվերսիոն գործողության կազմակերպման կամ հանցավոր խմբի կողմից ԱՀ տարածք ներթափանցելու և լրտեսելու հնարավոր վարկածները, որոնց պատշաճ քննարկումը և հանցավորներին հայտնաբերելու հնարավորությունը ուղղակիորեն փոխկապակցված է հանցակցի բացահայտման դեպքի գաղտնիության հետ, իսկ դրան զուգահեռ՝ ԱՀ քաղաքացիների կամ այլ անձանց կողմից ընթանում է դեպքի հանգամանքների ինքնագլուխ լուսաբանում կամ տարածում, ապա այդպիսի իրավիճակում հաջողության հասնելու հնարավորությունը գրեթե զրոյացվում է:
Այդպիսի իրավիճակներից խուսափելու համար կարևոր են իրավապահ մարմինների մասնագիտական որակները, այս կամ այն քննչական գործողության կազմակերպման օպերատիվությունն ու գաղտնիության ապահովման հմտությունները, սակայն քաղաքացիների կողմից քաղաքացիական գիտակցություն, համբերատար զսպվածություն ցուցաբերելը, այս կամ այն լուրը առաջինը տարածողի` հանրորեն վտանգավոր հետևանքներ ծնող գայթակղությունից զերծ մնալու պարտադիրության գիտակցումն անհրաժեշտություն է:
Հավաստիացնում ենք, մերօրյա արտաքին ու ներքին սպառնալիքների, վտանգների պայմաններում ԱՀ դատախազությունը բաց ու հրապարակային է աննախադեպ չափով` պատրաստ պատասխանել հրապարակման ենթակա ու գաղտնիք չպարունակող տեղեկության վերաբերյալ ցանկացած հարցման: Ուստի նման իրավիճակներում առավել նպատակահարմար է ապավինել տեղեկության ստացման սահմանադրական իրավունքներին», - նշված է Դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ:

В одной из квартир в Мартакерте обнаружен азербайджанский солдат: Прокуратура Арцаха
ЕРЕВАН, 26 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. На основании оперативных сведений, полученных полицией Республики Арцах, Службой национальной безопасности, а также благодаря бдительности граждан, 25 августа этого года в одной из квартир на улице Теряна в городе Мартакерте был обнаружен военнослужащий Вооруженных Сил Азербайджана Джамиль Бабаев.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает прокуратура Республики Арцах, при этом сообщая, что в тот же день Бабаев был доставлен в Службу национальной безопасности Арцаха.
Возбуждено уголовное дело в связи с уголовными делами о шпионаже, незаконном пересечении государственной границы Республики Арцах с угрозой убийства несовершеннолетних жильцов указанной квартиры.
Дж. Бабаев арестован, ведется следствие. Дополнительная информация об обстоятельствах этого дела будет предоставлена в ближайшее время.
"В то же время мы считаем необходимым ответить на публикации по этому делу, которые начались вчера. Прокуратура Республики Арцах считает недопустимыми другие подобные проявления самодеятельности, такие как распространение, публикация, скачивание информации, касающейся внутренней и внешней безопасности Республики Арцах и военной сферы. Часто они могут вызывать необратимые последствия, препятствовать быстрому предотвращению других преступлений, полному раскрытию обстоятельств дела, вызывать необоснованную панику или неконтролируемую и неконтролируемую ситуацию со всеми ее негативными последствиями, которые мы считаем понятными и предсказуемыми. Такое раскрытие информации сопровождается раскрытием информации о конфиденциальности человека, раскрытием дома жертвы, личности или другой личной информации, которая подлежит исключению.
Когда правоохранительные органы рассматривают возможные версии возможной диверсии со стороны противника или проникновения преступной группы на территорию АР и слежения за ними, надлежащее рассмотрение которых и возможность обнаружения виновных напрямую связаны с секретностью случая раскрытия участника, а параллельно с этим, гражданами АР или другими лицами происходит самовольное освещение или распространение обстоятельств происшествия, то возможность достижения успеха в такой ситуации практически обнуляется.
Во избежание подобных ситуаций важны профессиональные качества правоохранительных органов, оперативность организации того или иного следственного действия и навыки обеспечения конфиденциальности, однако осознание обязательности граждан воздержаться от соблазна, распространяющего ту или иную новость, является необходимостью.
Мы заверяем, что в условиях сегодняшних внешних и внутренних угроз, угроз прокуратура Республики Арцах открыта и публична в беспрецедентной степени, готова ответить на любой запрос относительно информации, подлежащей опубликованию и не содержащей тайны. Поэтому в подобных ситуациях целесообразнее полагаться на конституционные права на получение информации", - говорится в сообщении прокуратуры: