Ստեփանակերտում ջրի հետ կապված աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել. շահագործվում են ԽՍՀՄ-ից մնացած արտեզյան հորերը
Ստեփանակերտում ջրի հետ կապված աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել.
շահագործվում են ԽՍՀՄ-ից մնացած արտեզյան հորերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում երաշտի պատճառով ստեղծվել է արտակարգ իրավիճակ, քաղաքի 30 տոկոսում ջուր չկա: Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը «Ջրմուղ-կոյուղու» հետ ստեղծել են միասնական աշխատանքային խումբ և 5 մեքենաներով թաղամասերում շուրջօրյա ջուր են մատակարարում բնակիչներին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ջրմուղ-կոյուղի» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պողոսյանը նշեց, որ վերջին 40 օրը Ստեփանակերտում անձրևներ չեն տեղացել, իսկ օդի ջերմաստիճանը 30 աստիճանից չի իջել:
«Բացի դրանից, Ստեփանակերտ քաղաքում 10-15 հազար տեղահանված բնակիչ է ապրում: Այսինքն` եթե մինչև պատերազմը Ստեփանակերտում ապրում էր 60-61 հազար բնակիչ, այս պահին ապրում է 75 հազար մարդ: Բնականաբար, ջրի ծախսը ավելացել է, և քաղաքը սնուցող ջրերն էլ պակասել են: Դրանից առաջացել է այս քաոսային վիճակը: Այս պահի դրությամբ քաղաքի 30 տոկոսը ջուր չունի: Աշխատում ենք մնացած 70 տոկոսը պահենք, որ դա էլ չնվազի: Քաղաքում 5 մեքենաներով շուրջօրյա ջուր ենք բաժանում բնակիչներին այն թաղամասերում, որտեղ ջուր չկա: Արդեն շահագործել ենք Խորհրդային Միությունից մնացած երկու արտեզյան հորերը: Շարունակում ենք գտնել ու շահագործել մնացածը»,- ասաց Պողոսյանը:
Պողոսյանի խոսքով` իրավիճակը աննախադեպ է, օգոստոսի 7-ից մինչև այժմ ջրի խնդրի առաջ են կանգնած: «Սպասում ենք տեղումների»,- հավելեց Պողոսյանը:
Հարցին` թե արդյոք ճի՞շտ է այն վարկածը, որ Ադրբեջանը կարող է մասնակից լինել ջրի խնդրի առաջացմանը, Պողոսյանը բացասական պատասխան տվեց:
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ փրկարարները վաղ առավոտից մինչև ուշ գիշեր մայրաքաղաքի տարբեր թաղամասերում ջուր են բաժանում բնակիչներին:
«Հրշեջ մեքենաները թաղամաս առ թաղամաս ջուր են բաժանում բնակիչներին, հատկապես բազմաբնակարան շենքերի բնակիչներին»,- ասաց  Թադևոսյանը:
Թադևոսյանի խոսքով` իրավիճակն աննախադեպ է. նախկինում էլ եղել են ջրի հետ կապված խնդիր, սակայն նման երկար ժամանակով առաջին անգամ է:
«Փրկարարները շարունակելու են իրենց աշխատանքները մինչև խնդիրը լուծում չստանա»,- եզրափակեց Թադևոսյանը:
Ստեփանակերտի բնակչությունը ջուր է ստանում Մեղրագետ, Հրագետ և Վարարակ գետերից: Գետերից երկուսում ջուրը նվազել է գրեթե կրկնակի, իսկ երրորդն ընդհանրապես ցամաքել է: Քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը որոշում էր կայացրել դադարեցնել Ստեփանակերտում գործող բոլոր ավտոլվացման կետերի և հանգստի գոտիների ջրօգտագործումը՝ մինչև քաղաքը սնուցող զտիչ կայաններում ջրի պաշարների վերականգնումը:
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն օգոստոսի 9-ին, անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ Ստեփանակերտում առկա խմելու ջրի մատակարարման խնդիրների թեմայով։ Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ քաղաքի բնակչությանը որոշակի ժամանակացույցով ջուր մատակարարելու առումով ձեռնարկվում են իրավիճակային միջոցներ, միաժամանակ աշխատանքներ են ընթանում արտեզյան ջրհորների գործող ցանցի թողունակության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ:

Drought leads to “unprecedented” water crisis in Stepanakert city
STEPANAKERT, AUGUST 13, ARMENPRESS. Stepanakert City is facing an unprecedented water shortage due to the drought amid the summer heat. 30% of the capital city of Artsakh has no water supply. The country’s emergency situations ministry and the water operator have set up a joint task force responsible for transporting drinking water on vehicles to residents.
Gagik Poghosyan, the Director of Jrmugh-Koyughi, the country’s water supply operator, told ARMENPRESS that there’s been no rain over the past 40 days, and temperatures are steadily above 30 C.
But there is another reason for the shortage, he said. “10-15 thousand displaced people are living in Stepanakert now. Before the war, 60-61 thousand people lived in Stepanakert, now the population is 75 thousand. Naturally, water consumption increased and the waters feeding the city declined, leading to a chaotic situation. As of this moment 30% of the city has no water. We are trying to maintain the remaining 70% so it doesn’t decline as well,” he said, adding that they have already started using two Soviet-era artesian wells. “We continue finding and using the rest.” This “unprecedented” situation started since August 7, he said. “We are waiting for rain.”
Poghosyan dismissed rumors on Azerbaijan deliberately having cut off the water supply from a nearby dam.
State Service of Emergency Situations spokesperson Hunan Tadevosyan told ARMENPRESS that their officers are distributing water to citizens in various districts all day long. Firefighting engines are dispatched to help supply the water.
Tadevosyan said the city has faced water shortage before, but never for this long.
The city of Stepanakert gets its water supply from the Meghraget, Hraget and Vararak rivers. The waters in two of the rivers have dropped almost by half, while the third river dried up entirely.
Amid the emergency, Stepanakert Mayor Davit Sargsyan ordered all car washes and leisure facilities to stop using water until the situation is resolved. The Stepanakert City Hall said they are developing a project of strategic significance to resolve the situation.
Meanwhile, the Secretary of Security Council of Artsakh Vitaly Balasanyan convened a meeting on August 8 over the matter. Officials briefed Balasanyan that situational measures are being taken to supply water to the population, and that at the same time they are working to increase the level of carrying capacity of the active artesian well network.