Հայաստանում պլանավորում են անցկացնել պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախատեսվում է 2021թ. օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը անցկացնել պահեստազորայինների վարժական հավաքներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության համապատասխան որոշման նախագիծը հրապարակվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում:
Որոշման նախագծով նախատեսվում է հայտարարել Հայտարարել պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպա­յական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ` երեք ամիս ժամկետով` 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը:
Նախատեսված է վարժական հավաքներին ներգրավել ընդհանուր մինչև 2169 քաղաքացու, որոնցից 1164-ը՝ շարքային կազմի, 254-ը` ենթասպայական կազմի, 751-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ՝ մոտոհրաձգային, հրթիռա-հրետանային, կապի, հետախուզական, ինժեներական մասնագիտություններով:
Համաձայն որոշման նախագծի՝ վարժական հավաքների ապահովման համար՝ երեք ամիս ժամկետով` 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը, նախատեսվում է ռազմատրանսպորտային պարտակա­նություններ ունեցող մարմիններից ներգրավել ընդհանուր մինչև 110 միավոր տրանս­պորտային միջոց՝ համաձայն հավելվածի:
Նշվում է, որ վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործման և վերապատրաստման, նրանց հետ կնքված պայմանագրի համաձայն ըստ անհրաժեշտության մարտական հերթապահության ներգրավման նպատակով:
Որպես հիմնավորում նշվում է, որ որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական հերթապահությունն ուժեղացնելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության զորահավաքային մարդկային ռեսուրսները և տրանսպորտային միջոցները վարժական հավաքների և մարտական հերթապահության ընդգրկելու անհրաժեշտությամբ:

В Армении будут проведены трехмесячные учебные сборы резервистов
В Армении с 25-го августа по 25-е ноября 2021 года намечено провести трехмесячные учебные сборы резервистов.
Как передает «Арменпресс», проект решения правительства опубликован на едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am
Согласно проекту решения, планируется объявить учебные сборы резервистов рядового, унтер-офицерского и офицерского составов, состоящих на учете в первой группе запаса сроком на три месяца - с 25 августа по 25 ноября 2021 года.
Планируется к учебным сборам привлечь 2 169 резервистов.  1 164 - из рядового состава, 254 - из младшего офицерского состава, 751 - из офицерского состава по мотострелковой, ракетно-артиллерийской, коммуникационной, разведывательной, инженерной специальностям.
Согласно проекту решения, для обеспечения учебных сборов сроком на три месяца, с 25 августа по 25 ноября 2021 года, планируется от органов, имеющих военно-транспортные обязанности, привлечь до 110 единиц транспортных средств.
Отмечается, что учебные сборы объявляются с целью усовершенствования и переподготовки военных навыков резервистов, привлечения к боевому дежурству по мере необходимости, согласно заключенному с ними договору.
В качестве обоснования отмечается, что принятие проекта решения обусловлено необходимостью привлечения мобилизационных человеческих ресурсов и транспортных средств Республики Армения на учебные сборы и боевое дежурство с целью усиления боеготовности Вооруженных сил Республики Армения.