ՔՊ-ն կապահովի անհրաժեշտ ձայներ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում Իշխան Սաղաթելյանի ընտրության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կապահովի անհրաժեշտ նվազագույն ձայներ, որ ընդդիմության ԱԺ փոխնախագահի թեկնածու Իշխան Սաղաթելյանն ընտրվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Ազգային ժողովի  «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցության քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
«Մենք կարծում ենք, որ երկրի զարգացման բնականոն ընթացքը խոչընդոտել չի կարելի է: Եվ այս պահին մենք ունենք պատրաստակամություն՝ ԱԺ մարմինների ճիշտ ձևավորման և  ունենք պատրաստակամություն՝ կառուցողական աշխատանքի: Կարծում ենք, որ ցանկացած հայ՝ ցանկացած քաղաքական հայացք ունենալով հանդերձ, նախ և առաջ մտածում է  երկրի մասին: Մենք մեր երկրում թշնամիներ, հակառակորդներ չունենք, ունենք քաղաքական մրցակիցներ, իսկ թշնամին սահմանին է և սահմանից անդին»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Նա շեշտեց՝ սահմանին կանգնած զինվորն այսօր պետք է հաստատակամ լինի, որ իր թիկունքն ամուր է, և այդ ամրությունը պետք է զգացվի քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնից: «Հայաստանի պետականության, սահմանների անառիկության հարցում մենք այլախոհություն չենք կարող ունենալ: Եվ այո, հենց այստեղ՝ քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնում պետք է լինենք համախոհ, միախոհ, եթե մեզ համար գերադասելի է պետական շահը»,-ասաց նա:
Բաղդասարյանը ցավալի համարեց, երբ մարդիկ շահարկում են պատերազմը: Նա շեշտեց՝ որևէ մեկն անմասն չի մնացել պատերազմից:
«Կառավարող խմբակցությունը հակված չէ երկիրը տանել կոլապսի կամ սահմանադրական ճգնաժամ առաջացնել: Մեզ համար առավել գերադասելի չէ Իշխան Սաղաթելյանը, ընդդիմադիր որևէ գործիչ, մեզ համար առավել գերադասելի է ՀՀ շահը»,-ասաց նա ու հավելեց՝ խմբակցության դիրքորոշման մասին կհայտնի թեկնածուի՝ Սաղաթելյանի եզրափակիչ ելույթից հետո:
ԱԺ փոխնախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Իշխան Սաղաթելյանի եզրափակիչ ելույթից հետո նա ասաց. «Չցանկանալով խոչընդոտել ԱԺ մարմինների ձևավորման բնականոն ընթացը և ապահովելով օրենքով սահմանված հնարավորությունները՝ կառավարող խմբակցությունը կմասնակցի ԱԺ փոխխոսնակի ընտրությանը՝ ապահովելով անհրաժեշտ նվազագույն ձայների քանակը, որպեսզի Իշխան Սաղաթելյանն ընտրվի»:

ГД обеспечит необходимые голоса для избрания Ишхана Сагателяна вице-спикером НС
Фракция «Гражданский договор» Национального собрания обеспечит необходимый минимум голосов для избрания на пост вице-спикера НС кандидата от оппозиционной фракции Ишхана Сагателяна. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявила секретарь фракции ГД Назели Багдасарян.
«Мы считаем, что нельзя препятствовать нормальному развитию страны. И в этот момент мы готовы к правильному формированию органов НС, мы готовы к конструктивной работе. Мы думаем, что любой армянин, имеющий любую политическую точку зрения, в первую очередь думает о стране. У нас нет врагов в нашей стране, у нас есть политические соперники, а враг находится на границе, и за границей», - сказала Багдасарян.
Она подчеркнула, что воин, стоящий сегодня на границе, должен быть уверен, что у него крепкий тыл, эту крепость нужно ощущать с политической трибуны номер один. «Нельзя не согласиться по поводу государственности Армении, нерушимости границ. И да, прямо здесь, в политическом органе номер один, если для нас важнее всего государственные интересы, мы должны быть единомышленниками, должны быть единодушны», - сказала она.
Багдасарян сожалеет, что люди манипулируют войной. Она подчеркнула, что война затронула всех.
«Правящая фракция не намерена вести страну к краху, или спровоцировать конституционный кризис. Ишхан Сагателян для нас не предпочтительнее любого другого оппозиционного деятеля, для нас предпочтительнее интересы Республики Армения», - сказала она, добавив, что объявит позицию фракции после заключительного выступления кандидата Сагателяна.
Об этом она заявила после заключительного выступления Ишхана Сагателяна. «Не желая препятствовать нормальному процессу формирования органов НС, обеспечивая определенные законом возможности, правящая фракция будет участвовать в выборах вице-спикера НС, обеспечив минимальное количество голосов, необходимых для избрания Ишхана Сагателяна» , - сказала Багдасарян.