Հայաստանում 2021թ. հունիսին արձանագրվել է 0.8% գնանկում. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021թ. օգոստոսի 3-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 7.0%:
Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Կենտրոնական բանկին:
2021թ. հունիսին արձանագրվել է 0.8% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 1.4% գնանկման դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճն ավելացել է և կազմել 6.5%: 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս շարունակել է արագանալ՝ հունիսի վերջին կազմելով 7.8%։
2021թ. երրորդ եռամսյակում ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում, ԿԲ կանխատեսումներին համահունչ, շարունակվում է տնտեսական ակտիվության ու համախառն պահանջարկի արագ տեմպերով աճը: Աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի լայնամասշտաբ կիրառման պայմաններում համաշխարհային պահանջարկի վերականգնման դրական սպասումներով պայմանավորված՝ հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում պահպանվում է բարձր գնաճային միջավայր: Նշված զարգացումների, ինչպես նաև մի շարք ժամանակավոր գործոնների պայմաններում գործընկեր երկրներում դիտարկվում են սպասվածի համեմատ գնաճի ավելի բարձր մակարդակներ։ Այս իրավիճակում ԿԲ Խորհուրդը արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա շարունակում է ակնկալել հիմնականում գնաճային ազդեցություն:
2021 թվականի ընթացիկ զարգացումների համաձայն ՀՀ տնտեսական ակտիվության տեմպերը որոշակիորեն գերազանցում են սպասումները՝ հիմնականում պայմանավորված գյուղատնտեսության և ծառայությունների ճյուղերի ավելի դրական զարգացումներով։ Համախառն պահանջարկը ևս վերականգնվում է արագ տեմպերով, որին շարունակում են մեծ նպաստում ունենալ մասնավոր սպառման աճի պահպանվող բարձր տեմպը, արտերկրից դրամական փոխանցումների սպասվածից մեծ ծավալները, ինչպես նաև արտաքին  պահանջարկի արագ աճը։ Վերջինս արտահայտվում է նաև ՀՀ արտաքին հաշվեկշռի շարունակական բարելավմամբ։ Պահանջարկի նշված գործոնների զարգացումները հիմնականում նախանշում են գնաճային ազդեցությունների պահպանման մասին:
Հաշվի առնելով արտաքին հատվածում և ՀՀ տնտեսությունում սպասվող մակրոտնտեսական զարգացումներն ու դրանցից ածանցվող գնաճային ազդեցությունները՝ ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է համարում շարունակել քաղաքականության տոկոսադրույքի բարձրացումը։ Միևնույն ժամանակ, Խորհուրդը, հետևողական լինելով ներքին պահանջարկի ավելացմանը զուգահեռ գնաճային սպասումների արագացման ռիսկերի չեզոքացմանը, դիտարկում է առաջիկայում դրամավարկային պայմանների հնարավոր խստացման անհրաժեշտությունը։ Նման պայմաններում կանխատեսվում է, որ մինչև տարեվերջ 12-ամսյա գնաճը կպահպանվի բարձր մակարդակում, այնուհետև աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կկայունանա նպատակային 4% ցուցանիշի շուրջ:
ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ տնտեսական հեռանկարների մասով դեռևս պահպանվող անորոշությունների ներքո կանխատեսված միջնաժամկետ ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը  հավասարակշռված են և դրանց դրսևորման պարագայում պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքել՝ ապահովելով գների կայունության նպատակի իրագործումը:

В июне 2021 года в Армении была зафиксирована дефляция на 0,8%: ЦБ
ЕРЕВАН, 3 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. 2021 г. На заседании 3 августа Совет ЦБ принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,5 процентного пункта, установив ее на уровне 7,0%. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Центральный банк.
В июне 2021 г. была зарегистрирована дефляция на 0,8% по сравнению с дефляцией на 1,4% в том же месяце предыдущего года, и в этом случае 12-месячная инфляция увеличилась до 6,5%. 12-месячная нормальная инфляция продолжила ускоряться, составив 7,8% в конце июня.
В третьем квартале 2021 г., согласно прогнозам Центрального банка Армении, экономическая активность и валовой спрос продолжают быстро расти. Благодаря позитивным ожиданиям восстановления мирового спроса на фоне широкого использования вакцин против коронавируса в мире, на международных продовольственных рынках сохраняется высокая инфляционная среда. В контексте этих событий, а также ряда временных факторов в странах-партнерах наблюдается более высокий уровень инфляции, чем ожидалось. В этой ситуации Совет ЦБ по-прежнему ожидает в основном инфляционного воздействия на экономику Армении со стороны внешнего сектора.
Согласно текущим событиям 2021 года, темпы экономической активности в Республике Армения несколько превышают ожидания, в основном за счет более позитивных изменений в сельском хозяйстве и сфере услуг. Валовой спрос восстанавливается быстрыми темпами, чему по-прежнему в значительной степени способствуют высокие темпы роста частного потребления, более крупные, чем ожидалось, денежные переводы, а также быстрый рост внешнего спроса. Последнее также отражается в постоянном улучшении внешнего баланса РА. Изменения в этих факторах спроса в основном указывают на сохранение инфляционных эффектов.
Принимая во внимание макроэкономические изменения в экономике РА во внешнем секторе и связанные с ними инфляционные эффекты, Совет ЦБ считает целесообразным продолжить повышение учетной ставки. В то же время Правление, последовательно нейтрализуя риски ускорения инфляционных ожиданий параллельно с увеличением внутреннего спроса, рассматривает необходимость возможного ужесточения монетарных условий в ближайшем будущем. В таких условиях прогнозируется, что до конца года 12-месячная инфляция останется на высоком уровне, затем будет постепенно снижаться, стабилизируясь около целевых 4% в горизонте прогноза.
Совет Центрального банка считает, что риски отклонения инфляции от прогнозируемого среднесрочного тренда на фоне неопределенности экономических перспектив по-прежнему сбалансированы и готовы адекватно отреагировать, если они будут достигнуты, обеспечивая достижение цели стабильности цен. достигнуто.