ՇՀԿ-ի պաշտպանության նախարարները կքննարկեն Կենտրոնկան Ասիայի տարածաշրջանում անվտանգության հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարները հուլիսի 28-ին Դուշանբեում կայանալիք խորհրդակցությունում կքննարկեն Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հարցերը, հայտնել Է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այսօր ՇՀԿ-ի անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդակցությունում մենք մանրամասնորեն կքննարկենք տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը եւ դրա ապահովման հնարավոր միջոցները»,- ասել Է Շոյգուն Տաջիկստանի պաշտպանության նախարար Շերալի Միրզոյի հետ կայացած բանակցություններում:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը նաեւ նշել Է, որ Մոսկվան եւ Դուշանբեն ունեն Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման եւ կայունության պահպանման ընդհանուր խնդիրներ: «Ելնելով դրանից՝ կառուցում ենք մեր պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցությունը»,- ասել Է Շոյգուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Министры обороны ШОС обсудят вопросы безопасности в Центрально-Азиатском регионе
Министры обороны стран - участниц Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) на совещании в Душанбе в среду обсудят вопросы обеспечения безопасности в Центрально-Азиатском регионе, сообщил министр обороны России Сергей Шойгу.
"Сегодня на совещании министров обороны государств - членов ШОС мы подробно обсудим вопросы региональной безопасности и возможные меры по ее обеспечению", - сказал Шойгу на переговорах с министром обороны Таджикистана Шерали Мирзо,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Министр обороны России отметил также, что у Москвы и Душанбе имеются общие задачи по обеспечению безопасности и сохранению стабильности в Центрально-Азиатском регионе.