Աֆղանստանի զինված ուժերը «Թալիբան» շարժման 187 զինյալների են ոչնչացրել մեկ օրում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի պաշտպանության եւ անվտանգության ազգային ուժերը (ԱՊԱԱՈՒ) վերջին 24 ժամում ոչնչացրել են «Թալիբան» շարժման 187 զինյալների, եւս 112-ը վիրավորվել Է՛: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 27-ին հաղորդել Է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարությունը Twitter-ի իր Էջում:
Գերատեսչության տվյալներով՝ անցած օրն Աֆղանստանի զինված ուժերը «մարտական գործողություններ են իրականացրել Քունարի, Լոգարի, Ղազնիի, Հոստի, Քանդահարի, Ուրուզգանի, Ֆարյաբի, Բալխի, Ջաուզջանի, Սամանգանի, Հիլմենդի, Թախարի, Քունդուզի, Բաղլանի եւ Քապիսայի նահանգներում»:
Բալխի նահանգում ԱՊԱԱՈՒ-ի զորամասերը թալիբներից հետ են գրավել Քալդարի շրջանը, որտեղ գտնվում են Հայրաթոն քաղաքը եւ ռազմավարական տեսակետից կարեւոր կամուրջ, որն Աֆղանստանը կապում Է Ուզբեկստանի հետ: Հետ են մղվել թալիբների գրոհները Դարա Ֆարոխ Շահի եւ Դարա Քալանի շրջանների վրա Քապիսայի նահանգում: Ֆարյաբի նահանգում ոչնչացվել Է թալբների հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատարներից մեկը՝ Քարի Հայաթուլլան: Ապրիլի 14-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Է Աֆղանստանում գործողությունն ավարտելու որոշման մասին, որը դարձել Է ամենաերկարատեւ արտասահմանյան ռազմարշավն ամերիկյան պատմության մեջ:
Հուլիսի սկզբին «Թալիբան» շարժումն արեւմտյան կոալիցիայի զորքերի դուրսբերման ֆոնին վերահսկողության տակ Է վերցրել Աֆղանստանի շրջանները հինգ երկրների՝ Իրանի, Չինաստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի եւ Թուրքմենստանի սահմանների երկայնքով: Ինչպես հայտարարել Է Աֆղանստանի զինված ուժսերի նոր հրամանատար գեներալ Վալի Մոհամադ Ահմադձայը, բանակի համար առաջնահերթություն Է երկրի հիմնական քաղաքների, սահմանային անցումների եւ խճուղիների պաշտպանությունը թալիբներից:
Նրա խոսքով՝ «Թալիբանի» պարագլուխները մտադիր են նախ կտերլ հիմնական ճանապարհները, որոնցով ապրանքների մատակարարում Է կատարվում, իսկ այնուհետեւ հարձակում ծավալել քաղաքների եւ շրջանների վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВС Афганистана уничтожили за сутки 187 боевиков движения "Талибан"
Афганские национальные силы обороны и безопасности (АНСОБ) уничтожили за последние 24 часа 187 боевиков движения "Талибан" (запрещено в РФ), еще 112 были ранены. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник Министерство обороны Афганистана на своей странице в Twitter.
По данным ведомства, в минувшие сутки афганские ВС "провели боевые операции в провинциях Кунар, Логар, Газни, Хост, Кандагар, Урузган, Фарьяб, Балх, Джаузджан, Саманган, Гильменд, Тахар, Кундуз, Баглан и Каписа".
В провинции Балх части АНСОБ отбили у талибов район Калдар, где расположены город Хайратон и стратегически важный мост, связывающий Афганистан и Узбекистан. Отбиты атаки талибов на районы Дара Фаррох Шах и Дара Калан в провинции Каписа. В провинции Фарьяб ликвидирован один из командиров спецназа талибов Кари Хайятулла.
14 апреля президент США Джо Байден объявил о своем решении завершить операцию в Афганистане, ставшую самой продолжительной зарубежной военной кампанией в американской истории. В начале июля движение "Талибан" на фоне вывода войск западной коалиции взяло под контроль районы Афганистана вдоль границ с пятью странами - Ираном, Таджикистаном, Туркменией, КНР и Пакистаном. Как заявил новый командующий ВС Афганистана генерал Вали Мохаммад Ахмадзай, приоритетом для армии является защита от талибов основных городов страны, пограничных переходов и шоссе. По его словам, главари "Талибана" намерены сначала перерезать основные дороги, по которым идет подвоз товаров, а затем развернуть наступление на города и районы.