COVID-19. Քաղաքացիների գրանցման էլեկտրոնային համակարգը պատվաստումային մյուս շարժական կետերում ևս կգործարկվի
COVID-19. Քաղաքացիների գրանցման էլեկտրոնային համակարգը պատվաստումային
մյուս շարժական կետերում ևս կգործարկվի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պատվաստումային շարժական խմբերի մոտ հերթերը կարգավորելու համար արդեն մի քանի օր է գործարկվել է էլեկտրոնային գրանցումների համակարգ: Այն ունի քաղաքացիների գրանցման երեք պատուհան: Մեկը նախատեսված է ՀՀ քաղաքացիների, մյուսը կացության քարտ ունեցողների, մյուսը՝ ոչ ՀՀ քաղաքացիների` օտարերկրացիների համար: Առողջապահության ազգային ինստիտուտի աշխատակից, էլեկտրոնային գրանցումների համակարգի գործընթացը համակարգող Լուսինե Հովհաննիսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ համակարգն առաջնահերթություն է տալիս ՀՀ քաղաքացիներին, հետո կացության քարտ ունեցող անձանց, վերջում նոր օտարերկրյա քաղաքացիներին:
«Եթե ինչ-որ մի պահի ունենք գրանցված օտարերկրյա քաղաքացիներ, ու այդ ժամանակ մոտենում է ՀՀ քաղաքացին, ապա վերջինիս գրանցելու դեպքում, համակարգն առաջնահերթ կանչում է ՀՀ քաղաքացուն: Համակարգը հուլիսի 17-ից Հյուսիսային պողոտայի շարժական կետում լիարժեք գործում է, այս օրերին անխափան աշխատել է, որևէ խնդիր չի եղել»,-ասաց մասնագետը:
Օտարերկրացիներին գրանցելու համար նախ ստուգվում է նրանց՝ Հայաստանում 10 օր և ավելի լինելու հանգամանքը: Ըստ նոր փոփոխությունների՝ օտարերկրացին կարող է Հայաստանում պատվաստվել, եթե 10 օր և ավելի Հայաստանում է:
«Տեղում ստուգվում են Հայաստան մուտք գործելու տվյալները: Եթե տեսնում ենք, որ անձը 10 օր և ավելի Հայաստանում է, ապա նոր գրանցում ենք: Մեկ օր պակաս լինելու դեպքում չենք գրանցում: Ասեմ, որ համակարգն ունի «Պատվաստում» և «Խորհրդատվություն» բաժիններ: Այսինքն՝ խորհրդատվության համար էլ մարդիկ գրանցվում են, երբ հերթը հասնում է, նոր մոտենում են»,-հավելեց Լուսինե Հովհաննիսյանը:
Մասնագետը նշեց, որ Հյուսիսային պողոտայում գտնվող պատվաստումային շարժական կետում գործարկված էլեկտրոնային համակարգի արդյունավետությունը տեսնելով` պատասխանատուները մտադիր են այն գործարկել նաև Երևանի մյուս շարժական կետերում ևս: Անկախ նրանից օտարերկրացիների հոսք կլինի, թե ոչ, մասնագետները կարծում են, որ համակարգն արդյունավետ է, և ճիշտ կլինի այդ փորձը տարածել նաև մյուս շարժական կետերում:
Առողջապահության ազգային ինստիտուտի աշխատակից, պատվաստումային շարժական կետի աշխատանքները համակարգող  թիմի անդամ Հայկ Միլիտոնյանը նշեց, որ համակարգի գործարկման արդյունքներն առաջին իսկ օրվանից տեսանելի են: Նախ դրանից առաջ եղած մեծաքանակ կուտակումները այժմ չկան, հետո էլ հերթերը կանոնակարգված առաջ են գնում:
«Չկան կուտակումներ, չկա աղմուկ, չկա խուճապ, ամեն ինչ կանոնակարգված է: Պատվաստվող անձը մոտենում է, վերցնում է կտրոնը սպասում իր հերթին: Այն հասնելուն պես պատվաստվում է: Դա հեշտացնում է պատվաստման ամբողջ գործընթացը՝ առաջին հերթին պատվաստվողների ու բժիշկների համար»,-ասաց  Հայկ Միլիտոնյանը:
Երևանում գործող պատվաստումային շարժական կետերից ամենաակտիվը Հյուսիսային պողոտայում տեղակայվածն է, որովհետև զբոսաշրջիկներին հիմնականում այդ կետն է ծանոթ: Հայկ Միլիտոնյանը նշեց, որ մյուս կետերում նույնպես ակտիվ շարժ կա: Հատկապես, երևում է դա տեղացիների շրջանում, գալիս են թե առաջին դեղաչափ, թե երկրորդ դեղաչափ ստանալու:
ՀՀ առողջապահության նախարարության փոխանցած տվյալների համաձայն, Երևանում գործող 5 շարժական պատվաստումային կետերում օրվա կտրվածքով միջինը պատվաստվում է 150-200 անձ: Շարժական պատվաստումային կետեր գործում են նաև Վանաձորում, Կապանում, Գյումրիում:
Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի ապրիլի 23-ի թիվ 1393-Լ հրամանում կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ։ Ըստ այդմ, ՀՀ-ում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ անվճար պատվաստումների քաղաքականությունը փոփոխվել է։ 2021 թվականի հուլիսի 15-ից նշված անձանց շրջանում պատվաստումներն իրականացվելու են միայն ՀՀ-ում վերջիններիս 10 օր և ավելի գտնվելու դեպքում՝ «Աստրա Զենեկա» պատվաստանյութով:

Armenia COVID-19: Electronic registration system to be introduced also in other mobile vaccination sites
Armenia COVID-19: Electronic registration system to be introduced also in other mobile
vaccination sites
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Armenia has introduced on-site electronic registration system for COVID-19 vaccinations in mobile sites aimed at avoiding the mass gatherings of the people near these sites.
The system has three windows for the registration of the citizens: the one is for the citizens of Armenia, the next for those holding residence cards and the third one is for foreigners.
Coordinator of the electronic queue registration system Lusine Hovhannisyan told ARMENPRESS that this system gives priority to the citizens of Armenia, then to the other groups mentioned above.
“If we have a registered foreigner, but a citizen of Armenia approaches that time and is being registered, the system will give priority to the Armenian citizen. The system is completely operating at the mobile site located in Yerevan’s Northern Avenue from July 17. There hasn’t been any problem with it”, she said.
Before registering foreigners, the system checks the fact whether they are in Armenia for over 10 days or not, because according to the recent changes only those foreigners can be vaccinated in Armenia who are going to stay in the country for more than 10 days.
“The data on entry to Armenia are being checked. If we see that a person is in Armenia for 10 days and more, then we register him/her. If one day is lacking, we do not register. The system has “Vaccination” and “Consultation” sections. In means that people register also for consultation”, she added.
Lusine Hovhannisyan informed that authorities are also planning to launch this system in other mobile sites after seeing the efficiency of this system in Northern Avenue. No matter there will be a flow of foreigners or not, the specialists believe that the system is efficient and it would be right to share this practice also in other mobile sites.
Member of the coordinating group of the mobile vaccination site Hayk Militonyan also talked about the efficiency of this system, noting that the previous large gatherings of the people do not exist anymore and the queues are very coordinated.
“There is no panic anymore, everything is coordinated. A person, who wants to be vaccinated, approaches to the system, takes his/her coupon and waits for his turn. He is vaccinated as soon as his turn comes. This facilitates the whole vaccination process first of all for those getting vaccinated and the doctors”, he added.
According to the ministry of healthcare, 150-200 people get vaccinated daily in five mobile sites located in Yerevan. There are mobile vaccination sites also in Vanadzor, Kapan and Gyumri.