Ջեյմի Լի Քյորտիսը Վենետիկի փառատոնի «Ոսկե առյուծ» Է ստացել կինեմատոգրաֆի բնագավառում ներդրած ավանդի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարիերային նվաճումների համար «Սուրբ Մարկոսի ոսկե առյուծ» պատվավոր պարգեւ կհանձնվի ամերիկացի դերասանուհի Ջեյմի Լի Քյորտիսին: Հունիսի 30-ին այդ մասին հայտնել Է Վենետիկի 78-րդ կինոփառատոնի տնօրինությունը, կինոփառատն, որի անցկացումն անմիջակա ձեւաչափով պլանավորված Է սեպտեմբերի 1-ից մինչեւ 11-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ոսկե առյուծը» Քյորտիսին կհանձնվի «սեպտեմբերի 8-ին Կինոյի պալատում՝ ռեժիսոր Դեւիդ Գորդոն Գրինի «Հելոուինն սպանում Է» (Halloween Kills) ֆիլմի արտամրցութային ցուցադրությունից առաջ, որտեղ նա խաղացել Է գլխավոր դերը, նշված Է հայտարարության մեջ:
«Ջեյմի Լի Քյորտիսը պատկանում Է հոլիվուդյան այն դերասանների եւ դերասանուհիների սակավաթիվ խմբին, որոնք ունակ են առավել համոզիչ մարմնավորվելու այն բոլոր հատկանշները, որոնք իրենցից ներկայացնում են համաշխարհային մեծ կինոյի ոգին»,- հայտարարել Է աշխարհի հնագույն կինոստուգատեսի գեղարվեստական ղեկավար Ալբերտո Բարբերան:
Ապրիլին փառատոնի տնօրինությունը հայտարարել Է, որ կինեմատոգրաֆի բնագավառում ներդրած ավանդի համար նաեւ «Ոսկե առյուծ» կհանձնեն իտալացի դերասան եւ ռեժիսոր Ռոբերտո Բենինյիին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джейми Ли Кёртис получила "Золотого льва" Венецианского фестиваля за вклад в кинематограф
Почетная награда "Золотой лев Святого Марка" за карьерные достижения будет вручена американской актрисе Джейми Ли Кёртис. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в среду сообщила дирекция 78-го Венецианского кинофестиваля, проведение которого запланировано в очном формате с 1 по 11 сентября.
"Золотой лев" будет вручен Кёртис "8 сентября во Дворце кино перед внеконкурсным показом фильма "Хэллоуин убивает" (Halloween Kills) режиссера Дэвида Гордона Грина, в котором она сыграла главную роль", отмечается в заявлении.
"Джейми Ли Кёртис принадлежит к той немногочисленной группе голливудских актеров и актрис, которые способны наиболее убедительно олицетворять все те качества, которые представляют собой душу великого мирового кино", - заявил художественный руководитель старейшего в мире смотра Альберто Барбера.
В апреле дирекция фестиваля объявила, что "Золотой лев" за вклад в кинематограф будет также вручат итальянскому актеру и режиссеру Роберто Бениньи.