Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանը սկսում է «Արհեստական բանականություն» մագիստրոսական ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթության ոլորտում 21 տարվա փորձ ունեցող ՝ Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանը Ֆրանսիայի Թուլուզ III Պոլ Սաբատիե համալսարանի հետ համագործակցությամբ իրականացնելու է «Արհեստական բանականություն» մագիստրոսական ծրագիր: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Բերտրան Վենարը նշեց, որ իրենք աշխատում են ստեղծել ծրագրեր, որոնց կարիքն ունի Հայաստանը: Գերատեսչությունների հետ համատեղ աշխատանքից զատ, համալսարանը համագործակցում է ոլորտի ձեռնարկատերերի հետ՝ լսելով նրանց պահանջմունքները:
«Բոլոր երկրները շատ մեծ հետաքրքրվածություն ունեն լավ մասնագետներ ունենալու հարցում, և Հայաստանը բացառություն չէ: Շահագրգռվածությունը գալիս է նաև ձեռնարկությունների կողմից, որոնք ասում են, որ աշխատուժի պակաս են զգում: Մենք հետաքրքրություն տեսնում ենք նաև ուսանողների կողմից: Մեր ներկայացրած մագիստրոսական ծրագիրը էկոհամակարգի կենտրոնում կլինի: Մենք շահագրգռված ենք այդ մագիստրոսական ծրագիրը կյանքի կոչելու հարցում՝ խթանելով գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացմանը»,-ասաց Բերտրան Վենարը:
Մագիստրոսական նոր ծրագրով առաջին ուսանողներին համալսարանը սպասում է սեպտեմբերին: Դասընթացներն անցկացվելու են երեկոյան, ինչը հնարավորություն կտա աշխատող ուսանողներին համատեղել ուսումն ու աշխատանքը: Տեղի ուսանողներից բացի, կարող են ընդգրկվել նաև արտասահմանցիներ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Դավիթ Սահակյանի խոսքով, շատ կարևորում են ֆրանսիացի գործընկերների հետ համագործակցության հնարավորությունները: Նա նշեց, որ արհեստական բանականության ոլորտը շատ կարևոր է Հայաստանի տնտեսության համար, այս ուղղությամբ կադրային արդյունավետ քաղաքականությունը առաջնային հարցերից է:
«Կրթական համակարգը պատրաստ չէ աշխատանքի պահանջարկը բավարարել, իսկ պահանջարկը մեծ է ու աճում է: Մի քանի ընկերությունների վերջին տվյալներ ներկայացնեմ, մինչև տարվա վերջ արհեստական բանականության ոլորտում 400-ից ավելի աշխատողի կարիք են ունենալու: Ընդհանուր ոլորտի պահանջարկի բավարարման համար այս կրթական ծրագիրը ևս մի քայլ է պահանջված մասնագետներ պատրաստելու և թույլ չտալու կադրային արտահոսք երկրում, միջոցները, ֆինանսավորումը գնան այլ երկրներ: Մագիստրոսական ծրագիրը ևս մեկ ներդրում է ոլորտի էկոհամակարգի ու ստարտափերի զարգացման ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Սահակյանը:
Թուլուզ III Պոլ Սաբատիե համալսարանի Գիտությունների և ճարտարագիտության ֆակուլտետի ինֆորմատիկայի ամբիոնի վարիչ, Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի համադեկան Ալեն Կրուզիլը նշեց, որ իրենց դասախոսները գալու են դասավանդելու Երևանում:
«Մեր համագործակցությունը Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի հետ տարիների պատմություն ունի: Ուրախ եմ, որ համագործակցությունը շարունակվում է այս մագիստրոսական ծրագրով: Ասեմ, որ բակալավրի մակարդակում նախատեսվում է 10 դասախոսի այց, որոնք արդեն եկել են և դեռ կգան: Մագիստրատուրայի համար նախատեսվել է նույնքան դասախոսների այց Հայաստան: Առաջին խումբը ներկա կլինի Երևանում սեպտեմբերին»,-ասաց Ալեն Կրուզիլը:
Մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում նախատեսված է պրակտիկ դասընթաց կազմակերպություններում: Լավագույն ուսանողների համար հնարավոր կլինի պրակտիկ դասընթացը կազմակերպել նաև Ֆրանսիայում: Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դեկան Քրիստինա Սարգսյանը նշեց, որ հնարավորություն կա հյուրընկալելու ֆրանսիացի ուսանողներին, որը յուրօրինակ փորձի փոխանակում կարող է լինել:
«Մեր ծրագիրը ներառում է արհեստական բանականության երկու հիմնական ճյուղերն էլ: Ուսանողը ինքը կորոշի որ ուղղությամբ մասնագիտանա: Մեզ մոտ դասավանդման համար գալու են Թուլուզի գործող դասախոսները»,- ասաց Քրիստինա Սարգսյանն՝ ընդգծելով, որ ուսանողները ներգրավված են լինելու գիտահետազոտական աշխատանքներում:

Французский университет Армении начинает магистерскую программу «Искусственный интеллект»
Французский университет Армении, имеющий 21-летний опыт работы в сфере образования, в сотрудничестве с Университетом Тулузы III - Университом Поля Сабатье во Франции реализует магистерскую программу «Искусственный интеллект». Ректор Французского университета Армении, профессор Бертран Венар об этом сообщил на пресс-конференции в пресс-зале «Арменпресс», заявив, что они работают над созданием программ, которые нужны Армении. Помимо работы с агентствами, университет работает и с предпринимателями в этой области, чтобы прислушиваться и к их потребностям.
«Все страны заинтересованы в хороших специалистах. Армения не исключение. Интерес исходит и от компаний, которые заявляют, что им не хватает рабочей силы. Мы также видим интерес со стороны студентов. Магистерская программа, которую мы представляем, будет в центре экосистемы. Мы заинтересованы в реализации этой магистерской программы, способствуя выполнению исследовательских работ», - сказал Бертран Венар.
В сентябре вуз ждет первых студентов на новую магистерскую программу. Занятия будут проходить в вечернее время, что позволит работающим студентам совмещать учебу и работу. Помимо местных студентов, могут быть приняты и иностранцы.
По словам заместителя министра высокотехнологичной промышленности Армении Давида Саакяна, очень важно такое сотрудничества с французскими партнерами. Он отметил, что область искусственного интеллекта довольно значима для экономики Армении, эффективная кадровая политика в этом направлении является одним из приоритетных вопросов.
«Система образования не готова удовлетворить спрос на рабочую силу, а спрос высок и продолжает расти. Я представлю последние данные нескольких компаний, которым до конца года потребуется более 400 сотрудников в области искусственного интеллекта. Эта образовательная программа предназначена для удовлетворения потребностей сектора в целом, что необходимо для подготовки специалистов, предотвращения оттока кадров из страны, а также и для оттока средств и финансирования в другие страны. Магистерская программа - это еще одна инвестиция в развитие экосистемы сферы и стартапов», - сказал Давид Саакян.
Ален Крузил, заведующий кафедрой информатики факультета естественных наук и инженерии Тулузского университета III Поля Сабатье, содекан факультета информатики и прикладной математики Французского университета Армении отметил, что в Ереван приедут преподавать их преподаватели.
«Наше сотрудничество с Французским университетом Армении имеет давнюю историю. Рад, что сотрудничество будет продолжено этой магистерской программой. Скажу, что на уровне бакалавриата ожидается визит 10 профессоров, которые уже приехали и будут преподавать. Планируется, что столько же преподавателей приедут в Армению для преподавания в магистратуре. Первая группа будет в Ереване в сентябре», - сказал Ален Крузил.
В рамках магистерской программы производственная практика осуществляется в организациях. Для лучших студентов можно будет организовать стажировку во Франции. Кристина Саркисян, декан факультета информатики и прикладной математики Французского университета Армении, отметила, что есть и возможность принимать французских студентов, что может стать уникальным обменом опытом.
«Наша программа включает в себя оба основных направления искусственного интеллекта. Студент сам решает, в каком направлении ему специализироваться. У нас будут преподавать преподаватели из Тулузы», - сказала Кристина Саркисян, подчеркнув, что студенты будут вовлечены и в научные исследования.