Ֆրանսահայերի խորհուրդը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայերի խորհուրդը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ, որում նրա կուսակցությունը հասավ համոզիչ հաղթանակի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է Ֆրանսահայերի խորհրդի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:
«Միջազգային դիտորդները փաստել են, որ քվեարկությունը տեղի է ունեցել առողջ ժողովրդավարության պայմաններում: Ֆրանսահայերի խորհուրդը լիահույս է, որ պատերազմով և կորոնավիրուսային համաճարակով հիշատակված 2020 թվականի ավարտից և դրա հետևանքով փոթորկված ու ընտրարշավին նվիրված 2021 թվականի սկզբից հետո, երկիրը կվերականգնի իր բնականոն անդորրը և կկարողանա ապահովել բարեկեցիկ ապագա` կառուցված ազատության և հանրապետական ժողովրդավարության արժեքների վրա հիմնված քաղաքական կառավարման վրա։ Ֆրանսահայերի խորհուրդը, զարգանալով հանրապետական հիմնարար արժեքներ ունեցող և դրանք աշխարհի շատ պետություններում տարածած երկրում, ուրախ կլինի Հայաստանում այս արժեքների տարածմանը, ինչպես նաև տնտեսական, կրթական և մշակութային զարգացմանը մասնակցություն ունենալուն»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Հիմնվելով Ֆրանսիայի մեծության հիմքում ընկած համընդհանուր և հանրապետական սկզբունքների վրա՝ Ֆրանսահայերի խորհրդի առաքելությունն է ընդլայնել և ամրապնդել հայությանն ուղղված գործողությունները, ազդեցությունն ու հաղորդակցությունը Ֆրանսիայում և,մյուս կողմից, զարգացնել ֆրանս-հայկական հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ մշակույթ, տնտեսություն, հետազոտություն, կրթություն, իրավունք, առողջություն և այլն: Ֆրանսահայերի խորհուրդը կառուցված է հնարավորինս ներառական հիմքերի վրա՝ ընդգրկելով ցանկացած բարի կամքի դրսևորում, առանց որևէ տեսակի տարբերակումների: Ինչպես հայտարարվել էր՝ Ֆրանսահայերի խորհրդի ծրագիրը, որը կազմվել է 10 աշխատանքային խմբերում ընդգրկված շուրջ 100 կամավորների կողմից, հրապարակվեց ֆրանսերենով 2021 թվականի հունիսի 14-ին:

Совет армян Франции поздравил Никола Пашиняна
Совет французских армян поздравил Никола Пашиняна с результатами выборов, на которых его партия одержала убедительную победу. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении, распространенном Офисом Совета французских армян.
«Международные наблюдатели заявили, что голосование прошло в условиях здоровой демократии. Совет французских армян надеется, что после 2020 года, который был отмечен войной, пандемией COVID-19, последовавшими беспорядками и началом предвыборной кампании выборов 2021 года, в стране восстановится спокойствие и будет обеспечено процветающее будущее, основанное на республиканской демократии и демократическом управлении. Совет французских армян, развившийся в стране с фундаментальными республиканскими ценностями и распространяющей их во многих странах мира, будет рад участвовать в распространении этих ценностей и в Армении, а также в экономическом, образовательном и культурном развитии страны», - говорится в заявлении.
Основываясь на всеобщих и республиканских принципах, лежащих в основе величия Франции, миссия Совета армян Франции заключается в расширении и укреплении действий, направленных на армянство, его влияние и коммуникативность во Франции и, с другой стороны, на развитии франко-армянских отношений во всех сферах: культура, экономика, исследования, образование, право, здоровье и др. Совет французских армян построен на максимально инклюзивной основе, в том числе, с проявлением доброй воли, без каких-либо различий. Как было объявлено, программа Совета французских армян, составленная примерно 100 добровольцами в 10 рабочих группах, была опубликована на французском языке 14 июня 2021 года.