Սի Ծինպինը տեսակապով զրուցել է «Տյանգուն» ուղեծրակայանում գտնվող տիեզերագնացների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինը տեսակապով զրուցել Է չինական «Տյանգուն» ուղեծրակայանի բազային մոդուլում գտնվող երեք տիեզերագնացների հետ եւ նրանց հաջողություն մաղթել նրանց հանձնարարված կարեւոր խնդրի կատարման գործում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախագահը նրանց հարցուփորձ Է արել ինքնազգացողության մասին, ողջույն հաղորդել երկրի ղեկավարության, կուսակցության, Կենտրոնական ռազմական խորհրդի, ինչպես նաեւ Չինաստանի ողջ ժողովրդի անունից:
Սի Ծինպինն ընդծել Է, որ ամբողջ երկիրը համակ ուշադրությամբ հետեւում Է կայանի աշխատանքին, որի կառուցումը կարեւոր ներդրում Է Չինաստանի տիեզերագնացության զարգացման եւ տիեզերական տարածության հետազոտության բնագավառում:
Երեք չինացի տիեզերագնացները կառուցվող ուղեծրակայանի բազային մոդուլ են հասել հունիսի 17-ին՝ «Շենչժոու-12» տիեզերանավով: Սա առաջին տիեզերական առաքելությունն Է դեպի կառուցվող ուղեծրակայան: Այստեղ ժամանած տիեզերագնացների խնդիրը լինելու Է սարքավորման հավաքումը եւ միացումը, որը մոդուլ Է հասցվել բեռնանավերով: Կայանի շինարարությունն ավարտելու համար կպահանջվի 11 արձակում եւ կտեւի մեկ տարուց փոքր-ինչ ավելի:
Պլանավորվում Է, որ ուղեծիր դուրս կբերեն երկու լաբորատոր մոդուլ, որոնք կցված կլինեն բազայինին, կարձակվեն չորս բեռնատար եւ չորս օդաչուավոր նավեր: Դրա շինարարությունն ավարտվելուց հետո կայանի ընդհանուր քաշը կկազմի շուրջ 100 տոննա: Այն մի քանի անգամ փոքր Է Միջազգային տիեզերակամանից եւ կարող Է մշտական հիման վրա ընդունել անձնակազմի երեք անդամի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Си Цзиньпин связался с космонавтами, находящимися на станции "Тяньгун"
Председатель КНР Си Цзиньпин по видеосвязи побеседовал с находящимися на базовом модуле китайской орбитальной станции "Тяньгун" тремя космонавтами, и пожелал им успеха в выполнении возложенной на них важной задачи.
Он расспросил их о самочувствии, передал привет от имени руководства страны, партии, Центрального военного совета, а также всего народа Китая, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Си Цзиньпин подчеркнул, что вся страна с большим вниманием следит за работой на станции, строительство которой является важным вкладом в дело развития китайской космонавтики и исследования космического пространства.
Три китайских космонавта были доставлены на базовый модуль строящейся орбитальной станции 17 июня космическим кораблем "Шэньчжоу-12". Это - первая пилотируемая миссия к строящейся орбитальной станции. Задачей прибывших на станцию космонавтов будет сборка и подключение оборудования, доставляемого на модуль грузовыми кораблями.
Для завершения строительства станции потребуется 11 запусков и чуть больше года.
Планируется, что на орбиту выведут два лабораторных модуля, которые будут пристыкованы к базовому, запущены четыре грузовых и четыре пилотируемых корабля.
Общий вес станции после завершения ее строительства составит около 100 тонн. Она в несколько раз меньше Международной космической станции и будет способна на постоянной основе принимать трех членов экипажа.