Ճապոնիան 1 մլն չափաբաժին COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ կմատակարարի Վիետնամին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիան հունիսի 16-ին 1 մլն չափաբաժին կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ կնվիրաբերի Վիետնամին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 14-ին հայտարարել Է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոսիմիցու Մոտեգին:
«Հաշվի առնելով Վիետնամում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրադրությունը եւ պատվաստման տեմպերը՝ որոշում Է ընդունվել հունիսի 16-ին 1 մլն չափաբաժին AstraZeneca-ի պատվաստանյութի խմբաքանակ ուղարկել, որն արտադրվել Է Ճապոնիայի տարածքում»,-հայտնել Է Մոտեգին՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Նա նաեւ հավելել Է, որ Ճապոնիայի իշխանությունները քննարկում են հուլիս ամսին Ինդոնեզիային, Մալայզիային եւ Ֆիլիպիններին COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ ուղարկելու հնարավորությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Япония поставит во Вьетнам 1 млн доз вакцины против COVID-19
Япония пожертвует 1 млн доз вакцины против коронавируса Вьетнаму в среду, заявил во вторник министр иностранных дел Японии Тосимицу Мотэги.
"С учетом ситуации с распространением коронавируса и темпами вакцинации во Вьетнаме было принято решение направить 16 июня партию вакцины от AstraZeneca в 1 млн доз, произведенных на территории Японии", - сообщил Мотэги в ходе пресс-конференции,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Он также добавил, что власти Японии рассматривают возможность передачи вакцины против COVID-19 в Индонезию, Малайзию и на Филиппины в июле.