Դատարանը որոշում է կայացրել Հանրապետության հրապարակում հունիսի 18-ին կայանալիք հանրահավաքների ժամկետների վերաբերյալ
Դատարանը որոշում է կայացրել Հանրապետության հրապարակում հունիսի 18-ին
կայանալիք հանրահավաքների ժամկետների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավական գործընթացների միջոցով դատական քննության արդյունքում հունիսի 13-ին վճիռ է ընդունվել,  որ «Հայաստան» դաշինքի կողմից հունիսի 18-ին Հանրապետության հրապարակում կազմակերպվելիք հանրահավաքն ավարտելու է ժամը 21: 00-ին: Այս մասին, ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին դաշինքի նախընտրական շտաբի մամուլիւ ծառայությունից, նշված է դաշինքի նախընտրական կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի հայտարարության մեջ։
«2021 թվականի մայիսի 19-ին ես՝  որպես «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ,  դիմել էի Երևանի քաղաքապետին՝ հունիսի 18-ին Հանրապետության հրապարակում քարոզարշավի ավարտին հանրային ամփոփիչ հանրահավաք անցկացնելու համար»,- նշել է Վարդևանյանը:
Նա պարզաբանել է, որ «Հայաստան» դաշինքն առաջինն էր ներկայացրել հանրային հավաքի մասին իրազեկումը, սակայն քաղաքապետարանը բավարարարել էր նաև ներկայիս «իշխանության ներկայացուցչի դիմումը՝ 20 :00-ից ևս կազմակերպել հանրային հավաք Հանրապետության հրապարակում՝ հիմնավորմամբ, որ իբրև մեր հավաքը պետք է ավարտվեր 20:00-ին»:
«Իրավական գործընթացների միջոցով դատական քննության արդյունքում այսօր վճիռ ընդունվեց,  որ մեր կողմից ներկայացված հանրային հավաքն ավարտելու է 21:00-ին»,- եզրափակել է Վարդևանյանը:

Суд вынес решение относительно  сроков проведения митингов 18 июня на площади Республики
В результате судебного разбирательства — путем правовых действий,  13 июня было принято решение, что митинг, организуемый блоком «Айастан». 18 июня на площади Республики, завершится в 21:00 часов.
Как сообщили  Арменпресс в пресс-службе предвыборного штаба блока «Айастан», об этом говорится в заявлении Арама Вардеваняна — официального представителя центрального предвыборного  штаба блока.
«19 мая 2021 года, как официальный представитель блока «Айастан», я обратился к мэру Еревана с просьбой разрешить провести общественный митинг на площади Республики 18 июня — с целью подведения итогов в  окончание предвыборной кампании», - отметил  Вардеванян.
Он пояснил, что блок «Айастан» первым представил уведомление о митинге, но мэрия  удовлетворила также заявку нынешнего  «представителя власти тоже  об организации митинга на площади Республики с 20:00», с обоснованием, что наше собрание должно  было закончиться  в 20:00»..
«В результате судебного разбирательства — путем правовых действий сегодня было принято решение, что представленное нами общественное собрание закончится в 21:00», - заключил Вардеванян.