Հայաստանյան եպիսկոպոսները հանդես են եկել հայտարարությամբ ներքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ հունիսի 10-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Հայաստանի եպիսկոպոսների խորհրդակցություն, որի ընթացքում շոշափվել են մեր հայրենական կյանքի ներկա իրավիճակին առնչված հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, խորհրդակցության ավարտին ընդունվել է հետևյալ հայտարարությունը․
«Քննարկելով մեր հայրենիքի ու ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերները՝ խորը մտահոգություն ենք հայտնում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների այս շրջանում արձանագրվող մի շարք դատապարտելի երևույթների առնչությամբ։
Հունիսի 7-ին մեկնարկած նախընտրական քարոզարշավի առաջին իսկ օրից տեղ գտած ատելության խոսքը, վարկաբեկիչ և վիրավորական արտահայտությունները, հայհոյելու, հաշվեհարդարներով ու բռնությամբ սպառնալու վարքագիծը, ցավոք, մեր հասարակությանը կարող է կանգնեցնել այնպիսի կացության առջև, որի ահագնացման պարագայում անխուսափելի պիտի դառնան անհանդուրժողության, ատելության և թշնամանքի հողի վրա քաղաքացիական բախումները։ Արդարացում չունեն և դատապարտելի են բոլոր այն քայլերը, որոնք պառակտում և բևեռացնում են պատերազմի ցավերը դեռ չամոքած մեր հասարակությանը։ Անառարկելի ճշմարտություն է՝ չար սերմը երբեք չի կարող բարի պտուղ տալ, և ինքն իր մեջ բաժանված ամեն տուն՝ կանգուն մնալ (հմմտ․ Մատթ․ ԺԲ 25)։
Նժարի վրա է դրված հայրենիքի ապագան։ Հարկ է հայրենասիրություն, նախանձախնդրություն ու հետևողականություն դրսևորել հայրենիքի շուրջ մեր ժողովրդի միասնական տեսլականի ձևավորման գործում, որպեսզի յուրաքանչյուրը պատիվ համարի խոնարհվելը այդ տեսլականի իրագործման լծի ներքո։ Դա է նվազագույն գինը, որ կարող ենք վճարել բոլոր ժամանակների մեր նահատակ զավակների անձնազոհության դիմաց։ Այս գիտակցությունը պետք է գերակայի մեր երկրում և ուղիներ հարթի առկա խնդիրների հաղթահարման։
Այսու կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին, այդ թվում հատկապես իշխող կուսակցությանը, զերծ մնալու անպատշաճ խոսվածքից ու պահվածքից։ Բազմադարյա հարուստ մշակույթ և բարձր արժեքներ կերտած մեր ժողովրդին անհարիր են այդպիսի դրսևորումները, որոնք նսեմացնում են մեր ազգային նկարագիրն ու վարկը։ Մի՛ եղեք չարի սերմնացաններ և անընդունելի վարքագծով գայթակղություն մի՛ դարձեք քրիստոնյա մեր ժողովրդի համար։
Աղոթում ենք, որ Տերը Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո խաղաղության մեջ պահի մեր երկիրը՝ պարգևելով իմաստություն համայն մեր ժողովրդին՝ սիրո և համերաշխության մթնոլորտում արարելու իր վաղվա օրը»։

Армянские епископы выступили с заявлением относительно внутриполитических развитий
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 10 июня состоялась собрание армянских епископов под председательством Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Его Святейшества Гарегина II.
Как сообщили Арменпресс в пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, собрание епископов приняло заявление, в котором, в частности, говорится:
«Обсудив стоящие перед нашей Родиной и народом вызовы, мы выражаем глубокую озабоченность по поводу ряда достойных осуждения событий во внутриполитической жизни Армении во время этих внеочередных парламентских выборов.
С первого дня стартовавшей 7 июня избирательной кампании ненавистнические высказывания, клеветнические и оскорбительные выражения, ругательства, угрозы насилием, к сожалению, могут поставить наше общество в такое положение, когда в случае его эскалации гражданские конфликты на почве нетерпимости, ненависти и вражды станут неизбежными.
Этому нет оправдания, все шаги, которые разделяют наше общество, которое еще не излечило боли войны, заслуживают осуждения. Бесспорная истина: злое семя никогда не может принести доброго плода, и всякий город или дом, разделившийся сам в себе, не устоит (Матф. 12:25).
На чаше весов - будущее Родины. Необходимо проявить патриотизм, усердие и настойчивость в выработке единого видения нашего народа вокруг Родины, чтобы каждый считал за честь преклониться перед реализацией этого видения. Это минимальная цена, которую мы можем заплатить за самопожертвование наших детей-мучеников всех времен. Это сознание должно преобладать в нашей стране и открыть пути преодоления существующих проблем.
Мы призываем все политические силы, в том числе правящую партию, воздерживаться от ненадлежащих высказываний и поведения. Нашему народу, создавшему многовековую богатую культуру и высокие ценности, недостойны такие проявления, которые ухудшают наш национальный имидж и авторитет. Не будьте сеятелями зла, не поддавайтесь искушению неприемлемым для нашего христианского народа поведением.
Мы молимся, чтобы Господь под защитой Своей Святой Десницы сохранил нашу страну в мире, давая мудрость всему нашему народу, чтобы создать свое будущее в атмосфере любви и солидарности».