Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հունիսի 9-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ Վարոս Սիմոնյանը և Նարեկ Տերյանը։
Ողջունելով հյուրին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Իրանի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը վերջին շրջանում ավելի է ակտիվացել․ Հայաստան այցելած պատվիրակությունների հետ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ տնտեսության տարբեր ուղղություններով փոխգործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է համատեղ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները հնարավորինս շուտ գործնական հիմքի վրա դնելու կարևորությունը։ Ի պատասխան՝ դեսպանը տեղեկացրեց, որ իրանական կողմն արդեն իսկ մշակել է համատեղ ծրագրերի իրականացման ճանապարհային քարտեզ ու ժամանակացույց, որոնցում սահմանվել են ծրագրերի առաջնահերթությունները։ Ճանապարհային քարտեզի և ժամանակացույցի առկայությունը թույլ կտա սեղմ ժամկետներում իրագործել հայ-իրանական համագործակցության օրակարգում ընդգրկված ծրագրերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առևտրի, արդյունաբերության (այդ թվում՝ քիմիական արդյունաբերության), դեղագործության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներին առնչվող օրակարգային հարցեր, այդ թվում՝ հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը, ներդրումների ներգրավմանը, Հայաստանի և Իրանի միջև արտահանումների ու ներմուծումների արդյունավետ կազմակերպմանը։ Կարևոր համարելով երկկողմ համագործակցությունը դեղագործության ոլորտում՝ Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է հայկական դեղագործական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների աշխատանքային այցն Իրան՝ այս ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու և պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու նպատակով։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երկու երկրների միջև միջմարզային համագործակցության զարգացմանը։ Երկուստեք նշվել է, որ երկկողմ համագործակցության արդյունավետ կազմակերպման պարագայում զգալիորեն կավելանան երկու բարեկամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները և զբոսաշրջային հոսքերը։ Այս համատեքստում նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձել է Երևան-Սպահան ուղիղ չվերթների իրականացման անհրաժեշտությանը և նշել, որ ուղիղ չվերթի գործարկումը կնպաստի երկու ազգերի հարաբերությունների զարգացմանը։ Դեսպանն առաջարկել է իրանական համապատասխան կառույցի և Զբոսաշրջության կոմիտեի հետ համատեղ աշխատանքային խումբ ձևավորել, որը կմշակի միասնական տուրիստական փաթեթներ՝ Եվրոպայից զբոսաշրջիկներ ներգրավելու համար։
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին տեղեկացրել է, որ իրանական շինարարական ընկերությունները հետաքրքրված են մասնակցություն ունենալ «Հյուսիս-հարավ ճանապարհի» Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման և վերականգնման ծրագրերում։ Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանը ընդգծեց «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծի կարևորությունը և հայտնեց պատրաստակամություն` իր լիազորությունների սահմաններում նպաստել նախագծի իրականացմանը։
Անդրադառնալով սույն թվականի մայիսի 24-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարության միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրին՝ Վահան Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ նախարարությունն արդեն ձևավորվել է հուշագրի դրույթների իրագործման հարցերով աշխատանքային խումբ, որը գլխավորում է նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են հստակ քայլեր ձեռնարկել տնտեսության զարգացմանը նպաստող և երկու երկրների ու ժողովուրդների շահերից բխող համատեղ նախագծերի մշակման և արդեն իսկ գործող ծրագրերի շուտափույթ իրականացման ուղղությամբ։

Ваан Керобян принял посла Исламской Республики Иран в Республике Армения
9 июня и. о. министра экономики Ваан Керобян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури. Как передает «Арменпресс», Управление информации и связей с общественностью Министерства экономики сообщило, что во встрече участие приняли и заместители министра Варос Симонян и Нарек Терьян.
Приветствуя гостя, Ваан Керобян отметил, что в последнее время сотрудничество с Ираном довольно активизировалось, с находящимися в Армении делегациями достигнут ряд договоренностей о расширении сотрудничества в различных направлениях экономики.
Исполняющий обязанности министра подчеркнул необходимость скорейшей реализации совместных программ и инициатив. В ответ посол сообщил, что иранская сторона уже разработала дорожную карту и график реализации совместных программ, в которых определены приоритеты программ, и наличие графика дорожной карты позволит в короткие сроки реализовать программы, включенные в повестку армяно-иранского сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили повестку дня, касающуюся торговли, промышленности (в том числе химической промышленности), фармацевтики, туризма и других сфер, включая реализацию перспективных программ, привлечение инвестиций,  также эффективную организацию экспорта и импорта между Арменией и Ираном. Считая важным двустороннее сотрудничество в области фармации, Ваан Керобян сообщил, что в ближайшее время для обсуждения возможностей сотрудничества в этой области и достижения договоренностей планируется рабочий визит в Иран представителей ряда армянских фармацевтических компаний.
Особое внимание было уделено развитию межрегионального сотрудничества между двумя странами. Обе стороны отметили, что при эффективной организации двустороннего сотрудничества объемы товарооборота и туристические потоки между двумя дружественными странами значительно увеличатся. В этом контексте и. о. министра коснулся необходимости прямых рейсов из Еревана в Исфахан, отметив, что открытие прямого рейса также будет способствовать развитию отношений между двумя странами. Посол предложил с соответствующим иранским органом - Комитетом по туризму создать совместную рабочую группу, которая будет разрабатывать совместные туристические пакеты для привлечения туристов из Европы.
Аббас Бадахшан Зохури сообщил, что иранские строительные компании заинтересованы в участии в программах строительства и реабилитации участка дороги Сисиан-Каджаран дороги Север-Юг. В ходе встречи Ваан Керобян подчеркнул важность проекта международного транспортного коридора «Персидский залив - Черное море» и выразил готовность в рамках своих полномочий внести свой вклад в реализацию этого проекта.
Касаясь Меморандума о взаимопонимании, подписанного 24 мая между Министерством экономики Республики Армения и Министерством дорог и градостроительства Республики Иран, Ваан Керобян сказал, что министерство уже сформировало рабочую группу по реализации меморандума во главе с заместителем министра Варосом Симоняном.
В ходе встречи стороны договорились предпринять четкие шаги по разработке совместных проектов, способствующих развитию экономики в интересах как стран, так и народов, и в кратчайшие сроки реализовать уже существующие программы.