Հնդկաստանում քիմիական գործարանում բռնկած հրդեհի զոհ Է դարձել 18 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում 18 մարդ Է զոհվել Պունե քաղաքի ծայրամասի քիմիական գործարանում բռնկած հրդեհի հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Times of India-ն: Եվս երկու տուժածներ գտնվում են օրհասական վիճակում, զոհվածներից 15-ը կանայք են:Հրդեհը ձեռնարկությունում սկսվել Է հունիսի 7-ին մոտավորապես 15:45-ին: Այդ ժամանակ գործարանում գտնվում Էր 37 մարդ: Կրակի մարմանը մասնակցել են 50 հրշեջներ եւ ութ միավոր տեխնիկա, փրկարարները քանդել են գործարանի պատերը, որպեսզի մարդկանց դուրս գալու հնարավորություն տան: Զոհերի մարմիններն այրվել են մինչեւ անճանաչելիության աստիճան: Բռնկման պատճառը դեռ չի պարզվել: Քիմիական գործարանը պատկանում Է SV Aqua Technologies ընկերությանը, որ քլորի երկօքսիդ Է թողարկում ջրի վարակազերծման համար:
Ինչպես հաղորդել Է BBC News-ը, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցավակցություն Է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին եւ նրանց փոխհատուցում խոստացել 200 հազար ռուփիի չափով (2800 դոլար), իսկ տուժածները կառավարությունից քառակի պակաս գումար կստանան: Նաեւ զոհվածների ընտանիքներին 6800 դոլարի չափով փոխհատուցում Է խոստացել Մահարաշտրայի նահանգի կառավարությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Индии жертвами пожара на химзаводе стали 18 человек
В Индии 18 человек погибли при пожаре на химическом заводе на окраине города Пуне, сообщает Times of India. Еще двое пострадавших находятся в критическом состоянии. 15 погибших - женщины.
Пожар на предприятии начался около 15:45 в понедельник. Тогда в помещениях завода находились 37 человек. Огонь тушили 50 пожарных и восемь единиц техники, спасатели ломали стены завода, чтобы дать людям выбраться. Тела погибших обгорели до неузнаваемости.
Причина возгорания еще не установлена,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Сгоревший завод принадлежит компании SV Aqua Technologies, которая выпускает диоксид хлора для обеззараживания воды.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил соболезнования семьям погибших и пообещал им компенсации в 200 тысяч рупий ($2 800), пострадавшие получат от правительства суммы в четыре раза меньше. Также компенсации семьям погибших в размере $6 800 пообещало правительство штата Махараштра, сообщает BBC News.