Թեհրանի նավթավերամշակման գործարանում հրդեհը մեկուսացված Է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանի նավթավերամշակման գործարանում հրդեհը վերցված Է հսկողության տակ եւ լիովին կմարվի մեկ կամ երկու ժամում: Հունիսի 3-ին այդ մասին հայտարարել Է նավթավերամշակման գործարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շաքեր Խաֆային, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պահոցի այրումը վերցված Է հսկողության տակ: Մեկ կամ երկու ժամվա ընթացքում կրակը լիովին կմարվի»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Shana գործակալությունը: Խաֆային հավելել Է, որ «նավթավերամշակման գործարանի այլ օբյեկտներ չեն վնասվել»:
Թեհրանի նավթավերամշակման գործարանում խոշոր հրդեհն սկսվել Է հունիսի 2-ի երեկոյան:
Պատահարի վայր են ուղարկվել հրշեջ խմբեր: Ավելի վաղ Խաֆային հայտարարել Է, որ հրդեհը բռնկել Է միայն 20 հազար բարել տարողությամբ մեկ պահոցում: Թեհրանի նավթավերամշակման գործարանը խոշորագույններից մեկն Է երկրում՝ ապահովելով Իրանի նավթավերամշակման կարողությունների շուրջ 15 տոկոսը:
Գործարանն արտադրում Է բենզին, դիզելային վառելիք, գազայուղ, մազութ եւ այլ նավթամթերքներ: Գործարանը գտնվում Է Թեհրանի նահանգի հարավային մասում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пожар на НПЗ в Тегеране локализовали
Пожар на Тегеранском нефтеперерабатывающем заводе взят под контроль и будет полностью потушен в течение одного или двух часов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг официальный представитель НПЗ Шакер Хафайи.
"Возгорание резервуара взято под контроль. В течение одного или двух часов огонь будет полностью потушен", - цитирует его агентство Shana. Хафайи добавил, что "прочие объекты НПЗ повреждены не были".
Крупный пожар на Тегеранском нефтеперерабатывающем заводе начался в среду вечером. На место происшествия были отправлены пожарные команды. Ранее Хафайи заявил, что пожар затронул только один резервуар вместимостью 20 тыс. баррелей.
Тегеранский нефтеперерабатывающий завод является одним из крупнейших НПЗ страны, обеспечивая около 15% нефтеперерабатывающих мощностей Ирана. Завод производит бензин, дизельное топливо, газойль, мазут и другие нефтепродукты. НПЗ расположен в южной части провинции Тегеран.