Տեղի է ունեցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին կայքի շնորհանդես-ասուլիսը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին իրազեկող միասնական www.reforms.am կայքի շնորհանդես-ասուլիսը:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քրիստիննե Գրիգորյանն իր խոսքում, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, կարևորել է նման նախաձեռնությունը` նշելով, որ կայքը քաղաքացիական իրազեկվածության և վերահսկողության ևս մեկ գործիք է հայ հանրության ձեռքում:
Անդրադառնալով հանրային իրազեկման ուղղությամբ Արդարադատության նախարարության նախկին վերլուծություններին՝ փոխնախարարն ընդգծել է, որ ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ եկած իրազեկման բացը լրացնելու համար 2019-2020թթ. 4-ից ավելի ոլորտային ռազմավարությունների մշակման դեպքում ներդրվել է հաղորդակցության բաղադրիչը՝ իր արտաքին և ներքին հաղորդակցման բաղկացուցիչներով:
Որպես Քաղաքացիական վերահսկողության մեկ այլ կարևոր գործիք՝ փոխնախարար Գրիգորյանը նշել է ոլորտային ռազմավարությունները համակարգող խորհուրդների կազմերում ձայնի իրավունքով քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցության ապահովումը:
Այդուհանդերձ, Քրիստիննե Գրիգորյանը հավելել է, որ հեռու է այն մտքից, որ հասել ենք քաղաքացիական իրազեկման և վերահսկողության ուղղությամբ մեր առջև դրված խնդիրների լուծմանը և այդ համատեքստում ընդգծել, որ նման էլեկտրոնային գործիքի ներդրումը կարևոր աջակցություն է մասնակցային կառավարման Կառավարության նպատակադրմանը հասնելու ճանապարհին:
ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստան-ի տնօրեն  Ջոն Ալեյոն իր հերթին կարևորել է նման կայքի առկայությունը Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար՝ բաց և թափանցիկ կառավարման տեսանկյունից, որի շրջանակներում էլ ԱՄՆ կառավարությունն աջակցում է հայաստանյան գործընկերներին:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն իր հերթին ներկայացրել է կայքի ստեղծման նպատակները, դրանում ներգրավված մասնագետներին, նախանշված թիրախները և ակնկալվող արդյունքները:

Состоялась пресс-конференция и презентация сайта о реализуемых в Армении реформах
Сегодня при участии первого заместителя министра юстиции Кристине Григорян состоялась пресс-конференция и презентация совместного сайта www.reforms.am, информирующего о реализуемых в Армении реформах.
Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства юстиции.
В своем выступлении Кристине Григорян поблагодарила за приглашение и отметила, что сайт в руках армянского общества является одним из инструментов гражданского сознания и контроля.
Коснувшись прежних анализов Министерства юстиции в направлении информирования общественности, замминистра подчеркнула, что для восполнения, пробела в информировании общественности, выявленного в результате исследований в 2019-2020 гг.,  внедрена коммуникационная составляющая по 4 компонентам внешней и внутренней коммуникации:
В качестве еще одного важного инструмента гражданского контроля замминистра Григорян упомянула участие представителей гражданского общества с правом голоса в отраслевых координационных советах.
Однако Кристине Григорян добавила, что она далека от мысли, что они достигли решения проблем контроля гражданского сознания, и в этом контексте подчеркнула, что внедрение такого электронного инструмента может помочь в достижении цели правительства по совместному управлению.
Директор USAID/Армения Джон Айело, в свою очередь, признал важность такого веб-сайта для всех граждан Армении с точки зрения открытого и прозрачного управления.
Координатор программ ОО «Союз информированных граждан» Даниэль Иоаннисян в свою очередь представил цели сайта, задействованных в нем специалистов, поставленные цели и ожидаемые результаты.