Կառավարությունը Կապան, Մեղրի և Տեղ համայնքների մի շարք հողամասեր կհատկացնի ՌԴ ԱԴԾ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը մայիսի 27-ին ընդունել է «Որպես նվիրատվություն գույք ընդունելու, գույք ամրացնելու և անհատույց օգտագործման իրավունքով գույք հատկացնելու մասին» որոշում՝ ՀՀ հարավ-արևելյան սահմանների պաշտպանության ամրապնդման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ըստ այդմ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կընդունի Կապան, Մեղրի և Տեղ համայնքների կողմից նվիրված հողամասերը և Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող այլ հողամասի հետ միասին պաշտպանական նպատակներով դրանք կամրացվի Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին և անհատույց օգտագործման իրավունքով կհատկացնի ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության՝ ՀՀ-ում տեղակայված սահմանապահ վարչությանը:
Ըստ հիմնավորման՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պայմանավորված անհրաժեշտություն է առաջացել ամրացնել ՀՀ հարավ-արևելյան սահմանները, որի նպատակով էլ առանձնացվել են անհրաժեշտ հողամասեր:

Правительство Армении выделит ФСБ России ряд земельных участков в общинах Капан, Мегри и Тех
Правительство Армении на заседании 27 мая, в связи с необходимостью укрепления защиты юго-восточных границ Армении, приняло решение «О принятии имущества в качестве дара, укреплении этого имущества и его предоставления на правах безвозмездного пользования». Как сообщает «Арменпресс», Республика Армения примет земельные участки, подаренные общинами Капан, Мегри и Тех, и, вместе с другими земельными участками, являющимися собственностью Республики Армения, они будут закреплены в Комитете по управлению государственным имуществом и с правом безвозмездного пользования в оборонных целях будут выделены Пограничному управлению ФСБ РФ, расположенному в Армении.
По обоснованию, в связи с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года возникла необходимость укрепления юго-восточных границ Армении, с этой целью были выделены необходимые земельные участки.