Իրանի խորհրդարանի նախագահ է վերընտրվել Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանից պատգամավոր Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը վերընտրվել Է Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարանի) նախագահի պաշտոնում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 26-ին այդ մասին հաղորդել Է ISNA գործակալությունը:
Նշվում Է, որ Ղալիբաֆի թեկնածության օգտին քվեարկել Է խորհրդարանի 230 անդամ: Նախագահի պաշտոնի մյուս թեկնածուն Ֆերեյդուն Աբասին Էր, որն ստացել Է 18 ձայն:
Ղալիբաֆը որպես օրենսդիր մարմնի նոր ղեկավար Է ընտրվել 2020 թվականի մայիսի վերջին: Մինչ այդ նա քվեարկության առաջատար Է դարձել 2020 թվականի փետրվարին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով 1,2 միլիոն ձայն: 11-րդ գումարման Մեջլիսն աշխատանքը պաշտոնապես սկսել Է 2020 թվականի մայիսի 27-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Председателем парламента Ирана переизбрали Мохаммада Багера Галибафа
Депутат от Тегерана Мохаммад Багер Галибаф переизбран на посту председателя Меджлиса (парламента) Ирана. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в среду агентство ISNA.
Отмечается, что за кандидатуру Галибафа проголосовали 230 членов парламента. Другим кандидатом на пост председателя был Ферейдун Аббаси, который получил 18 голосов.
Галибаф был впервые избран в качестве нового главы законодательного органа в конце мая 2020 года. До этого он стал лидером голосования в столице на прошедших в феврале 2020 года парламентских выборах, набрав 1,2 млн голосов. Меджлис 11-го созыва официально начал работу 27 мая 2020 года.