Բաքվի մահաբեր գործողություններին համարժեք չարձագանքելը կհանգեցնի իրավիճակի հետագա էսկալացաիայի. Այվազյանը՝ ՀԱՊԿ երկրների դեսպաններին
Բաքվի մահաբեր գործողություններին համարժեք չարձագանքելը կհանգեցնի
իրավիճակի հետագա էսկալացաիայի. Այվազյանը՝ ՀԱՊԿ երկրների դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ՀԱՊԿ անդամ երկրների դեսպաններ Սերգեյ Կոպիրկինին (Ռուսաստան), Ալեքսանդր Կոնյուկին (Բելառուս) և Բոլատ Իմանբաևին (Ղազախստան):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման առանցքում էր մայիսի 12-ից ի վեր ՀՀ սահմանամերձ որոշ մարզերում  ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ռազմական ներթափանցումը, որի հետևանքով մայիսի 25-ին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ զինծառայող:
«Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ չանսալով և արհամարհանքով վերաբերվելով միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը ոչ միայն դուրս չի բերում իր զինված ուժերը ՀՀ տարածքից, այլև դիմում է նոր ապօրինի գործողությունների ՀԱՊԿ անդամ պետության նկատմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արա Այվազյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի մահաբեր գործողություններին միջազգային հանրության, նախևառաջ՝ ՀԱՊԿ-ի և ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից համարժեք գնահատական և արձագանք չտալը կհանգեցնի իրավիճակի հետագա էսկալացաիայի, ինչը կարող է վատթարագույն հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության տեսանկյունից:

Inadequate response to Baku's deadly actions will lead to further escalation of situation – Armenian FM
Inadequate response to Baku's deadly actions will lead to further escalation of situation –
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Caretaker Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazian received on May 25 the Ambassadors of the CSTO member states.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the illegal infiltration of some Azerbaijani armed groups into some bordering territories of Armenia since May 12, which led to fatal injury of an Armenian serviceman on May 25, was the main topic of the meeting.
The Armenian FM noted that ignoring the calls of the international community, Azerbaijan not only does not withdraw its troops from the Armenian territory, but also initiates new illegal acts against a CSTO member-state.
Ara Ayvazian emphasized that inadequate response to Baku's deadly actions, particularly by the CSTO and CSTO member states,  will lead to further escalation of situation, which can have the worst possible impact on the regional security and stability.