Կիպրոսի իշխանությունները մեղմացրել են զբոսաշրջիկների համար սահմանափակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: COVID-19-ի հետ կապված համաճարակաբանական իրադրության բարելավումը Կիպրոսի իշխանություններին թույլ Է տվել մայիսի 17-ից երկրում մեղմացնել համավարակի հետ կապված սահմանափակումները: Այդ մասին հաղորդել Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ՌՏՕԱ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Չեղարկվող կանոնները գործել են մայիսի 10-ից՝ կարանտինից երկրի դուրս գալու պահից: Այսպես, SafePass անցաթուղթը (կամ Coronapass-ը), որը հաստատում Է մարդու մոտ կորոնավիրուսի բացակայությունը, չի պահանջվի հանգստի բաց գոտիներ՝ սրճարաններ կամ ռեստորաններ, ինչպես նաեւ բաց երկնքի տակ թատրոններ ու կինոթատրոններ, այցելելիս:
Դրսում այդ հաստատություններում կարելի Է գտնվել առանց որեւԷ տեղեկանքի, հայտարարել Է առողջապահության նախարար Կոնստանտինոս Իոանուն:
Փակ հասարակական վայրեր՝ առեւտրի կենտրոններ, թատրոններ, կինոթատրոններ, պաշտամունքի վայրեր, ցուցահանդեսներ, այցելելու համար փաստաթուղթ պետք Է ներկայացնեն կղզու՝ 12-ից բարձր տարիքի բոլոր բնակիչները:
Պարետային ժամը կկարճանա 60 րոպեով եւ կսկսվի կեսգիշերին:
Նաեւ մայիսի 17-ից աշխատելու են ժամանցային պարկերը, խաղահրապարակները: Հունիսի 10-ից կրկին կբացվեն գիշերային ակումբները:
Նախարարը հավելել Է, որ վարակվածների եւ հոսպիտալացվածների թիվն զգալիորեն նվազել Է ապրիլի ցուցանիշների համեմատությամբ:
Այսպես, ապրիլի 20-ին Կիպրոսում COVID-19-ով հիվանդանալու դեպքերը հասել են ռեկորդի (941) այն դեպքում, երբ այժմ գրանցում են օրական ոչ ավելի, քան 200 նոր դեպք: Կղզում տեղաշարժվելու համար հարկավոր Է, որպեսզի օտարերկրացի ճանապարհորդներն իրենց հետ միշտ ունենան թվային կամ թղթային տեսքով CyprusFlightPass:
Այս անկետան անհրաժեշտ Է լրացնել Կիպրոս թռչելուց առաջ:
Զբոսաշրջիկները կարող են երկիր մուտք գործել ապրիլի 1-ից, ընդ որում՝ պատվաստում ստացած հյուրերը ազատված են ՊՇՌ-թեստեր հանձնելուց, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Власти Кипра смягчили ограничения для туристов
Улучшение эпидемиологической ситуации с COVID-19 позволило властям Кипра c 17 мая смягчить связанные с пандемией ограничения в стране. Как передает Арменпресс, об этом сообщает АТОР.
Отменяемые правила действовали с 10 мая — момента выхода страны из карантина. Так, пропуск SafePass (или Coronapass), подтверждающий отсутствие у человека коронавируса, не будет требоваться при посещении открытых зон отдыха в кафе и ресторанах, а также в театрах и кинотеатрах под открытым небом. Находиться в этих заведениях на улице можно без всяких справок, заявил министр здравоохранения Константинос Иоанну.
Для посещения закрытых общественных мест — торговых центров, театров, кинотеатров, культовых сооружений, выставок — документ придется предъявлять всем жителям острова старше 12 лет.
Комендантский час станет короче на 60 минут и будет начинаться в полночь.
Также с 17 мая будут работать парки развлечений и игровые площадки. С 10 июня вновь откроются ночные клубы.
Министр добавил, что число заразившихся и госпитализированных значительно снизились по сравнению с показателями апреля. Так, 20 апреля число случаев заболевания COVID-19 на Кипре достигло рекорда (941), в то время как сейчас фиксируют не более 200 новых случаев в день.
Иностранным путешественникам для перемещения по острову нужно всегда иметь с собой в цифровом и бумажном виде CyprusFlightPass. Эту анкету необходимо заполнить перед вылетом на Кипр.
Россияне, в том числе и туристы, могут въезжать в страну с 1 апреля, причем вакцинированные гости (в том числе и "Спутником V"), освобождены от сдачи ПЦР-текстов. Но регулярное авиасообщение между странами пока не возобновлено, лететь придется с пересадками.