Մեկնարկել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի համար առաջադրումների փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար առաջադրումների փուլը մեկնարկել է, եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կոչ է անում առաջադրել հերոսների ամբողջ աշխարհից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել
IDeA հիմնադրամը:
Հայտարարությունն արվել է Մատենադարանում կայացած հատուկ միջոցառման ընթացքում, երբ, ավանդույթի համաձայն, հայտարարվեցին նաեւ 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաքելությունն է ճանաչման արժանացնել եւ աջակցել նրանց, ովքեր վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է՝ ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրումի եւ ունեցած ազդեցության: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին:
«2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր դառնալն անչափ օգնել է մեզ: Այն ավելի մեծ արժեք հաղորդեց մեր ջանքերին եւ այնքան շատ դռներ բացեց մեր առջեւ՝ մեր ազդեցությունն ավելի մեծացնելու համար: Մեր աշխատանքի մեջ աջակցությունն այնքան մեծ նշանակություն ունի: Այդ պատճառով մենք խրախուսում ենք յուրաքանչյուրին, որտեղ էլ ապրելիս լինեն, այս մրցանակին առաջադրելու այն մարդկանց, որոնք ոգեշնչում են իրենց: Երբեք չգիտես, դա կարող է լինել այն օգնությունը, որի կարիքն ունի ձեր հերոսը հենց այս պահին»,- ասել է Իլվադ Էլմանը, որը մոր՝ Ֆարթուն Ադանի հետ ղեկավարում է Սոմալիի «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնը: Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր ճանաչվեցին 2020 թվականին՝ ընտրվելով մրցանակի համար առաջադրված 585 եզակի թեկնածուներից:
Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր անձ կարող է առաջադրման հայտ ներկայացնել թեկնածուների համար, որոնք, ըստ առաջադրողի, անձնական մեծ մարտահրավերներ են հաղթահարել, որպեսզի օգնության ձեռք մեկնեն այլոց: Յուրաքանչյուր առաջադրում ուսումնասիրում է մարդասիրության ոլորտի մասնագետներից կազմված Փորձագետների խորհուրդը: «Ավրորայի» հերոսներին, ապա «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին հավանական թեկնածուների վերջնացուցակից ընտրում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ մարդու իրավունքների համաշխարհային ակտիվիստներ: «Ավրորա» մրցանակի թեկնածուներին առաջադրվող չափանիշների եւ ընտրության ընթացքի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսները (մրցանակի հավակնորդները) կհայտարարվեն 2022 թ. ապրիլի 24-ին:
Գլխավոր լուսանկարը՝ «Ակվարիրուս» (Aquarius) նավը փրկարարական գործողության ընթացքում, 2018 թ. © Լորին Շմիդ/ SOS MEDITERRANEE
«Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնություն» հիմնադրամը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Նախաձեռնությունն ունի հայկական պատմական արմատներ, քանի որ այն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտելով վերափոխել այս փորձառությունը համաշխարհային շարժման:
«Ավրորայի» ողջ գործունեությունը խարսխված է համամարդկային՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի վրա: Սա նշանակում է, որ աշխարհում անհամար մարդիկ, որոնք օգնություն են ստացել ճգնաժամի պահին, իրենց երախտագիտությունը լավագույնս կարող են արտահայտել՝ նույնպիսի աջակցություն տրամադրելով մեկ ուրիշի: Ներգրավելով «Ավրորայի» աջակիցներին աշխարհով մեկ` նախաձեռնությունը կվերածվի  համաշխարհային  շարժման եւ «ձնագնդի» ազդեցությամբ կընդլայնի  փրկողների  շրջանակը, եւ ամենակարեւորը՝ կմեծանա փրկվածների թիվը:
Դիմագրավելով մարդասիրական հրատապ մարտահրավերներին՝ նախաձեռնությունը երկրորդ հնարավորություն է ընձեռում նրանց, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը: Հավատարիմ իր տեսլականին. «Մենք հավատում ենք, որ պատմության ամենադժվարին պահերին անգամ լուսավոր ապագան այն մարդկանց ձեռքերում է, որոնք օգնում են եւ հույս պարգեւում այլոց»՝ «Ավրորան» ողջունում է բոլոր նրանց, ովքեր ընդունում են այս գաղափարախոսությունը:
Այս ութամյա հանձնառության (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923թթ.) նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը բարերարներ Վարդան Գրեգորյանի (1934-2021), Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են հազարավոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան` որպես վիրաբույժ, մարդասեր եւ 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, մարդասիրական գործունեության իր փորձառությամբ աշխարհում տարածում է «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն` ի գործ» ուղերձը եւ համախմբում բոլորին համընդհանուր մարդկայնության շուրջ:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում են երեք կազմակերպություններ՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւ «Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնություն» բարեգործական հիմնադրամ (Երեւան, Հայաստան):
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաքելությունն է ճանաչման արժանացնել եւ աջակցել նրանց, ովքեր վտանգի են ենթարկում սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է՝ ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրումի եւ ունեցած ազդեցության:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի 2015-2023 թթ. (ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923 թթ.) շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը (1934 - 2021):  Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
Պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան, մարդասեր Ջորջ Քլունին։ Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամներն են Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ եւ Նոբելյան դափնեկիր  Օսկար Արյասը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը:
Մենք հարգում ենք Ընտրող հանձնաժողովի առաջին համանախագահ, Մարդասիրության «Էլի Վիզել» հիմնադրամի նախագահ, Նոբելյան դափնեկիր Էլի Վիզելի (1928-2016 թթ.) հիշատակը:

2022 Aurora Prize nominations are open
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. The Aurora Humanitarian Initiative announced the opening of the nomination period for the 2022 Aurora Prize for Awakening Humanity and called for putting forward inspiring humanitarians from across the globe. The announcement was made during a special event at the Matenadaran, where the names of 2021 Aurora Humanitarians were also revealed in accordance with the tradition, the IDeA Foundation told Armenpress.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award, whose mission is to recognize and support those who risk their own lives, health or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate receives a US $1,000,000 award and a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that help people in need. “Being named the 2020 Aurora Prize Laureates has helped us immensely – it added value to our efforts and opened so many doors for us to further increase our impact. In our line of work, support means so much. That is why we encourage everyone, wherever they may live, to nominate the people who inspire them for this award. You never know, it might just be the help your hero or heroine needs right now,” said Ilwad Elman who leads the Elman Peace and Human Rights Centre in Somalia together with her mother Fartuun Adan. Fartuun Adan and Ilwad Elman became the Aurora Prize Laureates in 2020, after being chosen among other 585 unique candidates nominated for the Prize.
Until October 31, 2021, any person can submit a nomination for candidates they believe have overcome great personal challenges to help others. Each nomination is reviewed by a panel of professionals and experts in the humanitarian field. The Aurora Humanitarians and the Prize Laureate are then chosen from the shortlisted nominees by the Aurora Prize Selection Committee comprised of Noble Prize Laureates, former high officials and global human rights activists. A more detailed description of the Aurora Prize criteria and selection process is available here.
The 2022 Aurora Humanitarians (Finalists) will be announced on April 24, 2022.
Top photo: A rescue operation by Aquarius in 2018. © Laurin Schmid / SOS MEDITERRANEE
The Aurora Humanitarian Initiative is a foundation that seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with the focus on helping the most destitute. Its mission is rooted in the Armenian history as the Initiative was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors and strives to transform this experience into a global movement.
All Aurora’s activities are based on the universal concept of Gratitude in Action. It implies that countless people around the world who have received aid in time of crisis can best express their gratitude by offering similar assistance to someone else. By involving Aurora supporters around the world, this will become a global endeavor that will snowball to expand the circle of saviors and most importantly – the number of those saved.
Addressing urgent humanitarian challenges, the Initiative provides a second chance to those who need it the most. True to its vision – “We believe that even in the darkest times, a brighter future is in the hands of those who are committed to giving others help and hope” – Aurora welcomes all who embrace this philosophy.
This eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) aims to promote action-based philanthropy focused on tangible results. This is achieved through the Initiative’s various programs: Aurora Prize for Awakening Humanity, Aurora for Artsakh, #AraratChallenge movement, Aurora Dialogues, Aurora Grants, Aurora Community, Aurora Index, and the 100 LIVES Initiative.
The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian (1934-2021), Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by thousands of supporters and partners. Aurora’s Chair, Dr. Tom Catena, draws on his experience as a surgeon, veteran, humanitarian and the 2017 Aurora Prize laureate to spread the message of Gratitude in Action to a global audience.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award. Its mission is to recognize and support those who risk their own lives, health or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations. The Aurora Prize Laureate is selected based on the nominee’s demonstration of courage, commitment and impact.
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year between 2015 and 2023 (in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and to support the organizations that have inspired their humanitarian action.
The Aurora Prize Selection Committee is comprised of Nobel Laureates Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières Co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; former CEO of Unilever and Co-founder and Chair of IMAGINE Paul Polman; human rights activist and Co-founder of The Sentry John Prendergast and President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian (1934 - 2021). The Committee is chaired by the Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi.
World famous peace and human rights activist Benjamin Ferencz and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney are the Committee’s Honorary Co-Chairs, and its honorary members include two-time President of Costa Rica and Nobel Laureate Oscar Arias; Artistic and General Director of Mariinsky Theatre and Principal Conductor of the Munich Philharmoniker Valery Gergiev and former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans.
We honor the memory of Elie Wiesel (1928-2016), inaugural Selection Committee Co-Chair, President of the Elie Wiesel Foundation for Humanity; Nobel Laureate.