ԿԽՄԿ-ն շարունակում է այցելել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին և ապահովել նրանց կապը ընտանիքների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այցելում է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին և օգնում նրանց կապ պահպանել իրենց ընտանիքների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից:
«Մենք շարունակում ենք այցելել Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ անազատության մեջ գտնվողներին, որոնց անազատությունը պաշտոնապես հաստատվել է։ Մենք օգնում ենք, որ նրանք կապ պահպանեն իրենց ընտանիքների հետ։ Սա արվում է Կարմիր խաչի ուղերձների, բանավոր հաղորդագրությունների, իսկ վերջերս նաև հեռախոսազանգերի և նախապես ձայնագրված տեսանյութերի միջոցով»,- նշված է ԿԽՄԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Հայկական կողմի տարբեր տվյալներով` Ադրբեջանի տարածքում կա շուրջ 200 հայ ռազմագերի։ Մինչ այժմ Հայաստան է վերադարձվել ավելի քան 70 գերի:

МККК продолжает посещения армянских пленных в Азербайджане и обеспечивает связь с их семьями
Международный комитет Красного Креста (МККК) посещает армянских пленных, содержащихся в Азербайджане, и обеспечивает их связь семьями. «Арменпресс» передает  сообщение, распространенное Армянским офисом Международного комитета Красного Креста.
“Мы продолжаем посещать тех, кто находится в заключении в связи с карабахским конфликтом, чье заключение официально подтверждено. Мы помогаем им оставаться на связи со своими семьями. Это делается путем сообщений Красного Креста, устных сообщений, а в последнее время и телефонных звонков и предварительно записанных видеоматериалов”, - говорится в сообщении МККК.
По разным данным армянской стороны, в Азербайджане находится около 200 армянских военнопленных. На сегодняшний день в Армению возвращено более 70 заключенных.