ԿԽՄԿ-ն շարունակում է այցելել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին և ապահովել նրանց կապը ընտանիքների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այցելում է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին և օգնում նրանց կապ պահպանել իրենց ընտանիքների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից:
«Մենք շարունակում ենք այցելել Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ անազատության մեջ գտնվողներին, որոնց անազատությունը պաշտոնապես հաստատվել է։ Մենք օգնում ենք, որ նրանք կապ պահպանեն իրենց ընտանիքների հետ։ Սա արվում է Կարմիր խաչի ուղերձների, բանավոր հաղորդագրությունների, իսկ վերջերս նաև հեռախոսազանգերի և նախապես ձայնագրված տեսանյութերի միջոցով»,- նշված է ԿԽՄԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Հայկական կողմի տարբեր տվյալներով` Ադրբեջանի տարածքում կա շուրջ 200 հայ ռազմագերի։ Մինչ այժմ Հայաստան է վերադարձվել ավելի քան 70 գերի:

YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) is visiting the Armenian captives held in Azerbaijan and is helping them to maintain contact with their families, the ICRC Armenia office said in a news release.
“We continue visiting those held captive in relation to the Karabakh conflict, whose captivity has been officially confirmed. We help them maintain contact with their families. This is done through Red Cross’ messages, verbal messages, and lately also through phone calls and pre-recorded videos,” the ICRC said.
In violation of international humanitarian law, as well as the terms of the Karabakh armistice, the Azeri authorities continue refusing to return about 200 Armenian prisoners of war.