Մեծ Բրիտանիայում պահպանողականները Հարթլփուլում նշանակալի հաղթանակ են տարել լեյբորիստների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցությունը հաղթանակ Է տարել Հարթլփուլ քաղաքում տեղի ունեցած լրացուցիչ ընտրություններում, որը 1970-ական թվականներից խորհրդարանում անփոփոխ կերպով ներկայացրել են լեյբորիստները: Այդ մասին հաղորդել Է Sky News-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պահպանողական Ջիլ Մորթիմերը կդառնա Հարթլփուլից բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատի նոր անդամը: Նա լեյբորիստներից թեկնածու Պոլ Ուիլյամսին գերազանել Է 6940 ձայնով (90 հազար բնակչության դեպքում) եւ, այդպիսով, անվերապահ հաղթանակ բերել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին: Պահպանողական կուսակցության նախագահ Ամանդա Միլինգը ողջունել Է քվեարկության արդյունքները, նշելով, որ սա «պատմական արդյունք» Է: Բրիտանական ԶԼՄ-ները սեւեռուն ուշադրություն են դարձնում Հարթլփուլում գրանցած արդյունքներին, որովհետեւ դրանք թույլ են տալիս պատկերացում ստանալ ընդհանուր առմամբ երկրում քաղաքական ուժերի ներկայիս դասավորության մասին:
Երկրի վարչապետը՝ պահպանողական Բորիս Ջոնսոնը, վերջին ամիսներին մեծ ժողովրդականություն Է վայելում, մասնավորապես, COVID-19-ի դեմ բնակչության արագ պատվաստման շնորհիվ. Մեծ Բրիտանիայում այդ գործընթացն իրականացվում Է ավելի արագ ձեւով, քան, օրինակ, ԵՄ-ում: Բացի այդ, կարծում են, որ հենց Բորիս Ջոնսոնի օրոք են պահպանողականներն սկսել հաճախակի հաղթանակներ տանել տեղական ընտրություններում, որոնք համարվել են լեյբորիստների հայրենակալվածքը: Նման տեղերից մեկը Հարթլփուլն Է: Խորհրդարանում այդ քաղաքը ներկայացվել Է 1970-ական թվականներից, եւ մինչեւ այժմ պահպանողականները շանս չեն ունեցել լեյբորիստներին պայքար պարտադրել այդ քաղաքում: Բացի այդ, մայիսի 7-ի առավոտյան Մեծ Բրիտանիան տարածաշրջանային ընտրություններում սկսել Է ձայների հաշվումը՝ ամենամեծ քանակությամբ ձայները 2019 թվականի համընդհանուր ընտրությունների ժամանակներից: Ուելսի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները պետք Է ստանան այդ նույն օրն ավելի ուշ: Շոտլանդիայում ձայների հաշվումը կսկսվի մայիսի 7-ին, բայց վերջնական արդյունքն սպասում են ստանալ մայիսի 9-ին: Ձայների հաշվումն Անգլիայում առանձին կոմսություններում տեղի կունենա մայիսի 7-ի առավոտյան, մյուսներում՝ հանգստյան օրերին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Британии консерваторы одержали знаковую победу над лейбористами в Хартлпуле
Консервативная партия Великобритании выиграла на довыборах в городе Хартлпул, который с 1970-х в парламенте неизменно представляли лейбористы, сообщает телеканал Sky News.
Консерватор Джилл Мортимер станет новым членом палаты общин британского парламента от Хартлпула. Она обошла кандидата от лейбористов Пола Уильямса на 6940 голосов (при населении в примерно 90 тыс. человек) и, таким образом, принесла безоговорочную победу премьеру Великобритании Борису Джонсону.
Председатель Консервативной партии Аманда Миллинг приветствовала итоги голосования, отметив, что это - "исторический результат",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Британские СМИ уделяют пристальное внимание результатам в Хартлпуле, потому что они позволяют получить представление о нынешней расстановке политических сил в целом в стране. Премьер страны - консерватор Борис Джонсон - в последние месяцы пользуется большой популярности, в частности, благодаря быстрой вакцинации населения от COVID-19: в Великобритании этот процесс идет на порядок быстрее, чем, например, в ЕС.
Кроме того, считается, что именно при Джонсоне консерваторы стали нередко выигрывать выборы в местах, которые считались вотчиной лейбористов. Одно из таких мест - Хартлпул. В парламенте этот город представлен с 1970-х и до сих пор у консерваторов не было шансов навязать лейбористам борьбу в этом городе.
Кроме того, в пятницу утром Великобритания начала подсчет голосов на региональных выборах с самым большим количеством голосов со времен всеобщих выборов 2019 года.
Результаты выборов в парламент Уэльса должны быть получены позже в тот же день. В Шотландии подсчет голосов начнется в пятницу, но окончательный результат ожидают получить в воскресенье. Подсчет голосов в Англии в одних графствах пройдет утром в пятницу, в других - в течение выходных.