ՌԴ գլխավոր դատախազն ամբողջությամբ ներգրավված է գերիների վերադարձի համար տարվող աշխատանքներում. Դավթյան
ՌԴ գլխավոր դատախազն ամբողջությամբ ներգրավված է գերիների վերադարձի համար
տարվող աշխատանքներում. Դավթյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները ՀՀ գխավոր դատախազության աշխատանքի լրջագույն մասն են, այդ գործընթացի մեջ ամբողջությամբ ներգրավված է նաև Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում վստահեցրեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ անդրադառնալով դատախազությունում Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հարցով քրեական գործի մասին հարցին:
«Մեր ամենօրյա աշխատանքի լրջագույն մասն են համարվում գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները: Այդ առումով Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը ամբողջությամբ ներգրավված է գործընթացի մեջ: Այդ խողովակն օգտագործելով՝ հնարավորություն է ընձեռնվում և ցուցակների ճշգրտումներ իրականացնել, և հատկապես նրանց նկատմամբ խոշտանգումների, սպանությունների վերաբերյալ հիմնավոր տեղեկությունները փոխանցել՝ դրանով նաև մեր գործընկերոջ հետ միասին հստակ իրավական պահանջ դնել, որ դրան պետք է հետևեն իրավական գործընթացներ»,-ասաց Դավթյանը:
Նա նշեց, որ դրանք քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված ապացույցներով են, այսինքն՝ քրեական գործերով են արձանագրվում այդ բոլոր փաստական հանգամանքները: Եվ դատախազությունն այս ապացուցողական բազայի համապատասխան տեղեկատվությունը կիսում է ռուս գործընկերների հետ: «Դրանց միջնորդությամբ հնարավոր է դառնում նաև ապահովել, նրանց հետևողականությունն արձանագրել այս հարցում, որպեսզի Ադրբեջանը գիտակցի այդ խնդիրների բարձր պատասխանատվությունը»,-ասաց գլխավոր դատախազը:
Անդրադառնալով հարցին, թե հակառակորդի պաշտոնյաների նկատմամբ հետախուզումներ կա՞ն հայտարարված՝ նա ասաց, որ կան «բազում հետապնդումներ», սակայն դրանց մասին հրապարակային խոսել չցանկացավ:
Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է, որ հավատարիմ լինելով գերիների և պահվող այլ անձանց փոխանակման «Բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքին՝  Ադրբեջանին վերադարձրել է բոլոր ռազմագերիներին և պահվող այլ անձանց: Ադրբեջանը հրաժարվում է իրականացնել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը՝ գերիների վերադարձը: Կան փաստական ապացույցներ՝ հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների. հաստատվել է գերիների սպանության 19 դեպք:

Russian Prosecutor General fully engaged in works aimed at returning POWs – Armenia
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The works aimed at returning the Armenian prisoners of war from Azerbaijan are a key part of the activity of the Office of the Prosecutor General. Russia’s Prosecutor General is also fully engaged in these processes, Armenia’s Prosecutor General Artur Davtyan told reporters in the Parliament, commenting on the question relating to the criminal case launched in the prosecution over the recent war unleashed by Azerbaijan against Artsakh.
“The works on returning the prisoners of war are the most serious part of our daily activities. Russia’s Prosecutor General is also fully engaged in this process. By using this channel, there is an opportunity to both clarify the lists, and also transform the grounded information about the torture, killings of POWs, and thus, putting a clear legal demand together with our colleague that these incidents should be followed by legal processes”, Mr. Davtyan said.
He noted that all those facts are recorded by criminal cases, and his Office shares that respective proving information with the Russian partners.
Asked whether Azerbaijani officials have been declared wanted or not, Artur Davtyan said there are “numerous persecutions”, however, he refused to talk about it publicly.
Armenia has announced that he has returned all prisoners of war and other detained persons to Azerbaijan in accordance with the All For All principle. Azerbaijan, however, hasn’t still returned all Armenian POWs, thus violating point 8 of the 2020 November 9 statement signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan. There is factual evidence on torture, ill treatment against the Armenian POWs in Azerbaijan. 19 cases of murder of Armenian POWs have already been confirmed.