ՌԴ-ն և Հայաստանը քննարկում են «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արտադրություն սկսելու հարցը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ քննարկում է Հայաստանում ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արտադրություն սկսելու հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Քննարկել ենք համատեղ ջանքերը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Ռուսաստանը Հայաստանին տրամադրել է մի քանի տասնյակ հազար չափաբաժին «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ և այժմ մշակվում է Երևանի կողմից ևս 1 մլն չափաբաժին ձեռք բերելու, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում դրա արտադրության կազմակերպման հարցը»,- ասաց Լավրովը:
Ապրիլի լույս 8-ի գիշերը Հայաստան է բերվել ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 հազար դեղաչափ: Ապրիլի 26-ին ևս Հայաստան է ներկրվել ռուսական «Sputnik-V» պատվաստանյութի նոր խմբաքանակ` 14000 անձի համար (առաջին բաղադրիչը):

Russia, Armenia discuss starting production of Sputnik V vaccine, Lavrov says in Yerevan
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. Armenia is discussing with Russia the issue of starting a production of the Russian Sputnik V vaccine against coronavirus, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said during a joint press conference with Armenia’s caretaker FM Ara Aivazian in Yerevan.
“We have discussed our joint efforts in the fight against the coronavirus pandemic. Russia has provided Armenia with several tens of thousands of doses of Sputnik V vaccine and currently the issue of acquiring another 1 million doses by Yerevan, as well as organizing its production in the territory of Armenia is being discussed”, Lavrov said.
The first batch of the Russian Sputnik V vaccine in 15,000 doses has been delivered to Armenia on April 8. A new batch for 14,000 people has been imported to Armenia on April 26.