ՌԴ-ն և Հայաստանը քննարկում են «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արտադրություն սկսելու հարցը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ քննարկում է Հայաստանում ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արտադրություն սկսելու հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Քննարկել ենք համատեղ ջանքերը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Ռուսաստանը Հայաստանին տրամադրել է մի քանի տասնյակ հազար չափաբաժին «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ և այժմ մշակվում է Երևանի կողմից ևս 1 մլն չափաբաժին ձեռք բերելու, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում դրա արտադրության կազմակերպման հարցը»,- ասաց Լավրովը:
Ապրիլի լույս 8-ի գիշերը Հայաստան է բերվել ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 հազար դեղաչափ: Ապրիլի 26-ին ևս Հայաստան է ներկրվել ռուսական «Sputnik-V» պատվաստանյութի նոր խմբաքանակ` 14000 անձի համար (առաջին բաղադրիչը):

Россия и Армения обсуждают вопрос о производстве вакцины “Спутник V”: Сергей Лавров
Республика Армения обсуждает с Российской Федерацией вопрос о производстве в Армении российской вакцины “Спутник V”. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе пресс-конференции с и. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
“Мы обсудили совместные усилия по борьбе с коронавирусом. Россия предоставила Армении десятки тысяч доз вакцины “Спутник V” и сейчас обсуждается вопрос приобретения Ереваном еще 1 миллиона доз, а также организации ее производства на территории Армении”, - сказал Лавров.
В ночь на 8 апреля в Армению была доставлена первая партия российской вакцины “Спутник V” - 15 000 доз. 26 апреля в Армению была импортирована еще одна партия российской вакцины “Спутник V”, предназначенная для 14 000 человек (первый компонент).