Կանադան թույլատրել Է դեռահասներին պատվաստել Pfizer-ի COVID-պատվաստանյութով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի առողջապահության նախարարությունը մայիսի 5-ին հավանություն Է տվել կորոնավիրուսի դեմ Pfizer/BioNTech պատվաստանյութի կիրառմանը դեռահասների համար: Այդ մասին հաղորդվում Է գերատեսչության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կանադայի առողջապահության նախարարությունն ուսումնասիրել Է Pfizer պատվաստանյութը եւ եկել այն եզրակացության, որ այն արդյունավետ ու անվտանգ Է 12-15 տարեկան երեխաների համար: 2020 թվականի դեկտեմբերին Կանադայում թույլատրել են այդ պատրաստուկի կիրառմանը 16 եւ բարձր տարիքի մարդկանց համար: Կանադայում հավանության արժանացած մյուս բոլոր պատվաստանյութերը՝ AstraZeneca-ն, Johnson & Johnson-ը եւ Moderna-ն, առայժմ կարելի Է կիրառել միայն 18 տարեկանից սկսած:
Կանադայի առողջապահության նախարարությունն այդ թույլատվությունը տվել Է այն պայմանով, որ Pfizer-ը կշարունակի գերատեսչությանը տվյալներ տրամադրել երիտասարդների համար պատվաստանյութի անվտանգության, արդյունավետության եւ որակի մասին: ԱՄՆ-ում շուտով կարող են թույլատրել 12-15 տարեկան երեխաների պատվաստումը: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը նախօրյակին հայտարարել Է բնակչության իմունացման նոր փուլի մասին, որը ենթադրում Է դեռահասների պատվաստում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Канада разрешила прививать подростков COVID-вакциной от Pfizer
Министерство здравоохранения Канады в среду одобрило применение вакцины Pfizer/BioNTech от коронавируса у подростков. Об этом сообщается на сайте ведомства.
Канадский Минздрав изучил вакцину Pfizer и пришел к выводу, что она эффективна и безопасна для детей в возрасте 12-15 лет.
В декабре 2020 года в Канаде разрешили применение этого препарата для людей в возрасте 16 лет и старше. Все прочие одобренные в Канаде вакцины - AstraZeneca, Johnson & Johnson и Moderna - пока можно применять только с 18 лет,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Министерство здравоохранения Канады выдало это разрешение с условием, что Pfizer продолжит предоставлять ведомству данные о безопасности, эффективности и качестве вакцины для молодых людей.
В США скоро могут разрешить вакцинацию детей 12-15 лет. Президент США Джо Байден накануне объявил о новом этапе иммунизации населения, который предполагает вакцинацию подростков. Ожидается, что Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) на следующей неделе.