Արցախի արտգործնախարարը քիչ հավանական է համարում նոր պատերազմը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը քիչ հավանական է համարում նոր պատերազմը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի, ռուս խաղաղապահների դերը, որպես անվտանգության երաշխավոր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին արտգործնախարարն ասել է Արցախի պետական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական և ուսանողական կազմի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Այս իրավիճակում ցանկացած հարձակում լինելու է հարձակում Ռուսաստանի դեմ» ,-ասել է արտգործնախարարն՝ ընդգծելով նաև Արցախի սուբյեկտայնության պահպանման անհրաժեշտությունը, որի համատեքստում Բաբայանը կարևորել է Հայաստանի ու Սփյուռքի գործոնները:
«Պետք է բարձր պահենք մեր ազգային դիմադրողականությունը, ուժեղ պահենք մեր արժեհամակարգը: Ցանկացած բարդություն նաև հնարավորություններ է ստեղծում: Պետք է կարողանալ այդ հնարավորությունները ճիշտ և խելացի օգտագործել»,-նշել է Բաբայանը:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին՝ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ շարունակվելու է օրակարգային է մնալու Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հարցը:

STEPANAKERT, MAY 4, ARMENPRESS. Artsakh’s foreign minister David Babayan says there is “little likelihood” of a new war given the role of Russia and their peacekeepers as guarantors of security.
“In this situation any attack will be an attack against Russia,” Babayan said during a meeting with the academic staff and students of the Artsakh State University.
In his speech he highlighted the need for preserving the “entity-ness” of Artsakh and attached importance to the factors of Armenia and the Diaspora in this context.
“We must keep our national resistibility high, keep our value system strong. Any difficulty creates also opportunities. We must be able to use these opportunities wisely and correctly,” he said.