Արցախի արտգործնախարարը քիչ հավանական է համարում նոր պատերազմը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը քիչ հավանական է համարում նոր պատերազմը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի, ռուս խաղաղապահների դերը, որպես անվտանգության երաշխավոր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին արտգործնախարարն ասել է Արցախի պետական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական և ուսանողական կազմի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Այս իրավիճակում ցանկացած հարձակում լինելու է հարձակում Ռուսաստանի դեմ» ,-ասել է արտգործնախարարն՝ ընդգծելով նաև Արցախի սուբյեկտայնության պահպանման անհրաժեշտությունը, որի համատեքստում Բաբայանը կարևորել է Հայաստանի ու Սփյուռքի գործոնները:
«Պետք է բարձր պահենք մեր ազգային դիմադրողականությունը, ուժեղ պահենք մեր արժեհամակարգը: Ցանկացած բարդություն նաև հնարավորություններ է ստեղծում: Պետք է կարողանալ այդ հնարավորությունները ճիշտ և խելացի օգտագործել»,-նշել է Բաբայանը:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին՝ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ շարունակվելու է օրակարգային է մնալու Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հարցը:

Глава МИД Арцаха новую войну считает маловероятной
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян с учетом роли России, российских миротворцев в качестве гаранта безопасности, новую войну считает маловероятной. Как передает Арменпресс, об этом министр сказал во время встречи с профессорско-преподавательским и студенческим составом Арцахского государственного университета.
“В этой ситуации любое нападение будет нападением на Россию”, - сказал глава МИД, подчеркнув  и необходимость сохранения субъектности Арцаха, в контексте чего Бабаян отметил важность факторов Армении и диаспоры.
“Нашу национальную сопротивляемость мы должны держать на высоте, сохранять нашу систему ценностей. Любая сложность создает и возможности. Нужно уметь правильно и умно использовать эти возможности”, - отметил Бабаян.
Касаясь приоритетов внешней политики, глава внешнеполитического ведомства Арцаха отметил, что вопрос международного признания Республики Арцах будет продолжен.