Հայաստանը կունենա վերարտադրողական առողջության նոր ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) ներկայացուցիչների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռազմավարական մի շարք ուղղություններ, 2021 թվականին իրականացվելիք ծրագրեր:
Վերարտադրողական առողջությունից մինչև ժողովրդագրական խնդիրների, մայրական-մանկական մահացություն և ծերացող երկրի առջև ծառացած հարցեր. սրանցից բացի քննարկման սեղանի շուրջ խոսել են մշակվող ռազմավարություններից:
Մասնավորապես, Հայաստանը շուտով կունենա վերարտադրողական առողջության նոր ռազմավարություն: Հաշվի առնելով ոլորտում կատարված փոփոխությունները` Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներով մատուցվող բուժօգնությունից օգտվել ցանկացող քաղաքացիները շատ են, ու պետությունն ամեն ինչ անում է ծրագիրն ընդլայնելու համար:
Մասնավորապես, նախարարի պաշտոնակատարը հիշեցրել է, որ արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ծրագրից կարող են օգտվել նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքները:
Անդրադառնալով ժողովրդագրական ցուցանիշներին` նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ դրանց վրա էական ազդեցություն է ունեցել ոչ միայն պատերազմը, այլև` համավարակը:
Հետպատերազմյան շրջանում հանրության մոտ կորոնավիրուսային հիվանդության նկատմամբ առաջացած անտարբերությունն ուշացած, ցավոք, նաև մահվան դեպքերի առիթ է դառնում:
Այս համատեքստում Անահիտ Ավանեսյանը կարևորել է COVID-19-ի դեմ պատվաստումների դերը, քանի որ այդպիսով միայն հնարավոր կլինի կոտրել համավարակի շղթան ու նվազեցնել մահվան ցուցանիշներըգոնե համավարակի առումով:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը ռազմավարական մի շարք ուղղություններում, որտեղ առանձնակի կկարևորվեն հոգեկան առողջության և ծերերի առողջության պահպանմանն ուղղված հարցերը:

Armenia to have new strategy for reproductive health
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Caretaker minister of health of Armenia Anahit Avanesyan had a meeting with the representatives of the Office of the United Nations Population Fund (UNPFA) in Armenia, the ministry told Armenpress.
A number of strategic directions, the programs to be implemented in 2021 were discussed during the meeting.
Starting from reproductive health to demographic issues, maternity-child mortality and other issues were touched upon. In addition, the sides also talked about the strategies which are under development stage.
In particular, Armenia will soon have a new strategy for reproductive health. Given the changes made in the sector, the caretaker minister said citizens, who want to use the medical aid provided by reproductive technologies, are a lot, and the government does everything for expanding the program.
She reminded that following the 44-day war in Artsakh, the families of fallen servicemen can also apply for the program.
As for the demographic figures, the caretaker minister said it was affected not only by the war, but also by the pandemic.
She highlighted the role of the vaccines against COVID-19 in order to be able to stop the spread of the virus and reduce the death cases.