Bloomberg. Բայդենն ասել է Էրդողանին, որ 1915-ի եղեռնն անվանելու է ցեղասպանություն
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդեղանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտնել է, որ 1915թ. Մեծ Եղեռնի ուղերձում 20-րդ դարասկզբի իրադարձություններն անվանելու է ցեղասպանություն: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրեսը»-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկյան հեղինակավոր Bloomberg գործակալության տեղեկությունը, որ վերջինս ստացել է երկու նախագահների հեռախոսազրույցի բովանդակությանը ծանոթ աղբյուրից:
«Նախագահ Ջո Բայդենը ուրբաթ օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել է, որ ինքը մտադիր է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի կոտորածը ճանաչել որպես ցեղասպանություն»,- ասված է Bloomberg-ի հաղորդագրությունում։
Ըստ Bloomberg-ի՝ ակնկալվում է, որ Բայդենը «ցեղասպանություն» բառը կօգտագործի շաբաթ օրը հայտարարության մեջ, որն ավանդաբար արվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը` կատարելով իր նախընտրական քարոզարշավի խոստումը: Գործակալության տեղեկության հաստատման պարագայում, Բայդենը 40 տարվա մեջ կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, ով հրապարակավ կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. In a telephone conversation with Turkish president Recep Tayyip Erdoğan, U.S. President Joe Biden said he will name the developments of the beginning of the 20th century a genocide in his speech dedicated to the 1915 ‘’Medz Yeghern’’, ARMENPRESS reports, citing Bloomberg, which got the information from a source familiar with the content of the conversation between the two presidents.
‘’President Joh Biden told Turkish president Recep Tayyip Erdoğan on Friday that he plans to recognize the massacres of Armenians in the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century a genocide’’, Bloomberg’s publication says.
According to Bloomberg, President Biden is expected to use the word ‘’genocide’’ in his Saturday statement, implementing his pre-election campaign promise. He would be the first U.S. president in 40 years to publicly recognize the 1915 mass killings as a genocide. Ronald Reagan was the last U.S. president to call the atrocities committed against the Armenians a “genocide,” in 1981, but he soon backtracked under pressure from Turkey, the successor state to the Ottoman Empire.