Bloomberg. Բայդենն ասել է Էրդողանին, որ 1915-ի եղեռնն անվանելու է ցեղասպանություն
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդեղանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտնել է, որ 1915թ. Մեծ Եղեռնի ուղերձում 20-րդ դարասկզբի իրադարձություններն անվանելու է ցեղասպանություն: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրեսը»-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկյան հեղինակավոր Bloomberg գործակալության տեղեկությունը, որ վերջինս ստացել է երկու նախագահների հեռախոսազրույցի բովանդակությանը ծանոթ աղբյուրից:
«Նախագահ Ջո Բայդենը ուրբաթ օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել է, որ ինքը մտադիր է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի կոտորածը ճանաչել որպես ցեղասպանություն»,- ասված է Bloomberg-ի հաղորդագրությունում։
Ըստ Bloomberg-ի՝ ակնկալվում է, որ Բայդենը «ցեղասպանություն» բառը կօգտագործի շաբաթ օրը հայտարարության մեջ, որն ավանդաբար արվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը` կատարելով իր նախընտրական քարոզարշավի խոստումը: Գործակալության տեղեկության հաստատման պարագայում, Բայդենը 40 տարվա մեջ կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, ով հրապարակավ կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

Bloomberg: Байден сказал Эрдогану, что он назовет события 1915 года геноцидом
Во время телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом президент США Джо Байден заявил, что в послании 24 апреля он назовет события начала 20 века геноцидом. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет авторитетное американское агентство Bloomberg со ссылкой на свой источник, знакомый с содержанием телефонного разговора двух президентов.
«Президент Джо Байден заявил в пятницу президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, что намерен признать резню армян в Османской империи в начале 20 века геноцидом», - сообщает Bloomberg.
По сообщению Bloomberg, ожидается, что Байден будет использовать слово «геноцид» в субботу в своем послании, которое традиционно публикуется в День памяти жертв Геноцида армян, и таким образом выполнит свое предвыборное обещание. Если информация агентства подтвердится, то Байден станет первым президентом США в течении последних 40 лет, публично признавшим Геноцид армян.