ՄԽ համանախագահները կոչ են արել վերականգնել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ( ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) գոհունակությամբ արձանագրել են Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումն ու նշել, որ հետևում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կողմերի միջև հայտարարության կատարման ընթացքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին համանախագահները հայտարարել են ապրիլի 13-ին տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Համանախագահները ողջունում են զգալի ձեռքբերումները զոհվածների աճյունների վերադարձի հարցում և շարունակական առաջընթացը հակամարտության հետևանքով տեղահանված անձանց վերաբնակեցման գործում, մարդասիրական աջակցության տրամադրումն ու կյանքի պատշաճ պայմանների ապահովումը, ինչպես նաև կառուցողական քննարկումը՝ ուղղված տարածաշրջանում տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը»,- ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
Նրանք հիշեցրել են կողմերին, որ անհրաժեշտ են հավելյալ ջանքեր՝ մտահոգության առիթ հանդիսացող այլ հարցեր կարգավորելու և փոխվստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար՝ հանուն տևական խաղաղության:
«Դրանք ներառում են հարցեր, որոնք, մասնավորապես, առնչվում են բոլոր ռազմագերիների և մյուս ձերբակալվածների վերադարձին՝ համաձայն միջազգային հումանիտար օրենքի դրույթների, հակամարտության գոտիներում արդյունավետ ականազերծման համար անհրաժեշտ տեղեկատվության փոխանակմանը, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացմանը, այդ թվում և միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու պաշտպանությանը, ինչպես նաև հակամարտության հետևանքով տուժած համայնքների միջև ուղիղ շփումների և համագործակցության խթանմանը, ժողովուրդների միջև վստահության կառուցմանը»,- նշել են համանախագահները:
Նրանք ընդգծել են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է հատկացվի վերջնական համընդգրկուն և կայուն կարգավորման հաստատմանը՝ կողմերի համար հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա: «Այս համատեքստում համանախագահները կոչ են անում կողմերին ամենամոտ հնարավորության դեպքում վերականգնել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը՝ համանախագահների հովանու ներքո: Նրանք վերահաստատում են առաջարկը՝ իրենց հովանու ներքո կազմակերպելու ուղիղ երկկողմ խորհրդակցություններ, որպեսզի կողմերը վերանայեն և համաձայնության գան համատեղ կառուցվածքային օրակարգի շուրջ, որը կարտահայտի իրենց առաջնահերթությունները՝ առանց նախապայմանների»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելության գործունեությանն ու հնարավոր ընդլայնմանը՝ կոչ անելով կողմերին ապահովել լիակատար հասանելիություն ու աջակցություն: «Համանախագահներն ընդգծում են իրենց պատրաստակամությունը՝ վերսկսել աշխատանքային այցերը տարածաշրջան՝ այդ թվում և Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ՝ գնահատման և միջնորդական դերակատարումն իրականացնելու համար»,- նշել են նրանք՝ հիշեցնելով, որ կողմերը պարտավոր են ապահովել անարգել հասանելիություն և համանախագահների տեղաշարժի առավելագույն ճկունություն՝ համաձայն մանդատի և նախկին պրակտիկայի:

YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) released the following statement on April 13, Armenpress reports citing the OSCE website.
“The Co-Chairs note with satisfaction the consolidation of the ceasefire, and are closely monitoring the implementation of the agreement reached by the parties on 9 November 2020.  The Co-Chairs welcome the significant achievements with regard to the return of the remains of the deceased, and the ongoing progress with regard to the resettlement of those displaced by the conflict, provision of humanitarian assistance and adequate living conditions, as well as constructive discussions aimed at unblocking transportation and communication lines throughout the region.
The Co-Chairs remind the sides that additional efforts are required to resolve remaining areas of concern and to create an atmosphere of mutual trust conducive to long-lasting peace.  These include issues related to, inter alia:  the return of all POWs and other detainees in accordance with the provisions of international humanitarian law, the exchange of all data necessary to conduct effective demining of conflict regions; the lifting of restrictions on access to Nagorno Karabakh, including for representatives of international humanitarian organizations; the preservation and protection of religious and cultural heritage; and the fostering of direct contacts and cooperation between communities affected by the conflict as well as other people-to-people confidence building measures.
Having in mind the terms of their OSCE mandate and the aspirations of all the people of the region for a stable, peaceful, and prosperous future, the Co-Chairs stress that special attention should be paid to the achievement of a final comprehensive and sustainable settlement on the basis of the elements and principles well-known to the sides.
In this respect, the Co-Chairs call on the parties to resume high-level political dialogue under the auspices of the Co-Chairs at the earliest opportunity. They reiterate their proposal to organize direct bilateral consultations under their auspices, in order for the sides to review and agree jointly upon a structured agenda, reflecting their priorities, without preconditions.
The Co-Chairs also express their strong support for the continuing activities and possible expansion of the mission of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office (PRCiO) and call on the sides to provide full access and support to its efforts. The Co-Chairs underscore their readiness to resume working visits to the region, including Nagorno Karabakh and surrounding areas, to carry out their assessment and mediation roles. In this regard, the Co-Chairs remind the sides of the requirement to provide unimpeded access and maximum flexibility of movement with regard to the Co-Chairs’ travel itineraries, in accordance with their mandate and previous practice”, the statement says.